Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
21 august 2026

Portofoliul profesional al cadrelor didactice, disponibil acum ca modul în platforma Edus (P)

De peste 10 ani, Edus urmărește îndeaproape cerințele care apar în sistemul de învățământ și le integrează, pe măsură ce apar, în aceeași platformă. Edus nu mai este demult doar un catalog electronic. Modulul de burse, raportările MATE și chestionarele SASAT, butonul roșu, modulele SCIM și CEAC pentru control intern și asigurarea calității au fost adăugate în timp, pe măsură ce școlile au avut nevoie de ele. Numai de la începutul acestui an, platforma a primit 23 de actualizări, cu funcții noi și îmbunătățiri.

Cel mai recent pas este un modul dedicat portofoliului profesional al cadrelor didactice, răspuns la obligația introdusă prin Ordinul nr. 3.858/2026. Modulul este disponibil acum în Edus.

Ce rezolvă modulul pentru conducerea școlii

Metodologia aprobată prin Ordinul nr. 3.858/2026 stabilește obligații atât pentru cadrele didactice, cât și pentru unitatea de învățământ. Fiecare școală are obligația să își elaboreze o procedură internă proprie pentru gestionarea portofoliilor, iar responsabilitatea implementării revine conducerii.

În practică, directorul are nevoie să vadă care cadre didactice și-au depus portofoliul, să poată aproba sau returna un portofoliu depus și să poată prezenta situația organizat la un control. Modulul din Edus acoperă acest flux.

Portofoliile depuse sunt vizibile conducerii într-o secțiune dedicată, accesibilă din meniul principal, iar directorul poate aproba un portofoliu sau îl poate respinge cu un motiv, caz în care cadrul didactic redobândește accesul pentru a-l corecta.

Cum funcționează pentru cadrul didactic

Cadrul didactic își construiește portofoliul pe cele cinci secțiuni prevăzute de metodologie: date de identificare, activitatea de predare, învățare și evaluare, activități complementare, managementul clasei și evoluția în cariera didactică.

Documentele se încarcă în librăria proprie și se asociază secțiunilor corespunzătoare. Fiecare adăugare sau eliminare se reflectă automat în opisul portofoliului, care rămâne mereu actualizat. Declarația de autenticitate, obligatorie pentru fiecare portofoliu, se semnează electronic direct în platformă. La final, portofoliul se poate descărca structurat, cu opis, declarație și documente organizate pe secțiuni, sau se poate depune către școală.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Pe urmele dacilor

Un reportaj... în versuri

Pe urmele dacilor

Într-un mod cât se poate de original, inedit, exprimându-se printr-un limbaj neaoș bihorenesc, doamna învățătoare Viorica Bulzan Marc, de la Școala cu clasele I-VIII din Sînmartin, ne prezintă, în versuri, un reportaj despre o excursie la Þebea, Deva - cetate, Alba Iulia...

Și trăiești tu, Mircea nost
Că ne duci în sus și-n jos
Dumnezo bun și te ție
Că ești om de omenie
 
Tu ne-ai adus la Þebea
La gorunul lui Horea
Și la umbra de goruni
Hodinesc ai noști străbuni.
 
Își doarme somnul cu dor
Crăișorul Munților
Avram Iancu, bun român,
Marile nostru străbun.
 
De la Þebea am plecat
La Mănăstirea Crișan
Și-am trecut pân Brad, măi frate
Și-apoi la Deva-n cetate.
 
De la Deva-apoi ne-am dus
Pântră munți, în jos și-n sus,
Și-am ajuns cu tăți-n loc
La Mănăstirea Prislop.
 
Pă urma străbunilor
Dacilor, romanilor,
La Sarmis ne-am adunat
Și acolo-am înnoptat.
 
Și a doua zuă-n zori
Cu mirosul dă la flori
Cu tăți la Alba mergeam
Și la Cetate visam.
 
La Cetatea re-ntregirii
La Catedrala Unirii
Cu dragoste noi vinim
La strămoși le mulțămim.
 
Și-am plecat de la Alba
Pe drumul către Turda
Și la Turda - am vizitat
Salina, loc minunat.
 
Apoi noi ne-am înturnat
În loc binecuvântat
În pădurea cea umbroasă
La Mihai-Vodă acasă.
 
Ne rugăm cu glas fierbinte
În a lui sfântă Mănăstire
Pe toți eroii îi iubim
Cu dragoste-i prețuim.
 
După drumul Clujului
Cătă Piatra Craiului
Noi cu drag am așteptat
Până-acasă-am înturnat.
La ai noști cei dragi de-acasă
Dumnezo și ne-alduiască!
Viorica Bulzan Marc
P.S. Pentru mai multe poze, accesați Galeria foto: Pe urmele dacilor.

Trimite email
luni, 24 august 2026 la 19:12:08 Ora de vară a Europei de Est

Poza zilei

Direcţia 5

Direcţia 5 - Dubla aniversare, la Sala Palatului
joi, 24 septembrie 2026, ora 20.00, acces de la 19.00
Direcţia 5 - Dubla aniversare la Sala Palatului - 35 de ani de la înfiinţare şi 35 de ani de la primul album