Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Micii matematicieni bihoreni, premianți la Concursul național de matematică „Lumina Math” (ed. a XV-a)

Miercuri, la C.N. „Mihai Eminescu”

Micii matematicieni bihoreni, premianți la Concursul național de matematică „Lumina Math” (ed. a XV-a)

Inspectorii școlari de specialitate Ismet Omer și Cristian Andru au înmânat, miercuri (21 decembrie 2011), în sala festivă a Colegiului Național „Mihai Eminescu” din Oradea, zeci de premii...

Este vorba despre câștigătorii celei de-a 15-a ediții a Concursului național de matematică „Lumina Math”, care s-a desfășurat în 26 noiembrie 2011.
La festivitate au primit premii și diplome toți elevii care au obținut peste 50 de puncte, iar patru dintre ei vor beneficia de o excursie în Turcia.
Premiile au fost înmânate de cei doi inspectori școlari de specialitate ai Inspectoratului Școlar Județen Bihor și de reprezentatul organizatorilor, directorul general Fatih Goktas.
Elevii care au câștigat excursia în Turcia sunt: Kokovics Răzvan, din clasa a V-a (68,50 puncte) - premiul III, Haita Alexandra, din clasa a VI-a (70,50 p.) - premiul II, Cosma Tudor, din clasa a VII-a (82,50 p.) - premiul I și Franțiu Andrei, din clasa a VIII-a, care a obținut cel mai mare punctaj dintre toți elevii concurenți din județul Bihor (86 de puncte) – premiul I (singurul premiu în bani – de 150 de lei), după cum avea să precizeze dl inspector școlar de specialitate, prof. Ismet Omer.
Toți cei patru câștigători, care vor pleca în excursie în Turcia, sunt elevi ai Școlii cu clasele I-VIII „Dacia” din Oradea.  
Ceilalți premianți ai ediției
Clasa a IV-a, Premiul I                   
1              Sabau Alexandru             Sc. Dacia Oradea              ( 94 pct)
Clasa a IV-a, Premiul II                 
2              Negrutiu Catalina            Sc. N. Balcescu Oradea  ( 88 pct)
3              Petre Albert                       Sc. Dacia Oradea              ( 85 pct)
4              David Larisa                        Sc. N. Balcescu Oradea  ( 83,5 pct)
5              Ghiulai Serban                  Sc. N. Balcescu Oradea  ( 83 pct)
6              Buha Dragos                       Lic. Ped. N. Bolcas Beius( 82 pct)
7              Jurcut Paul                          Sc. N. Balcescu Oradea  ( 82 pct)
8              Chilba Alexandru             Sc. N. Balcescu Oradea  ( 82 pct)
Clasa a IV-a, Premiul III                
9              Ciobanu Andrei                Sc. N. Balcescu Oradea  ( 79,5 pct)
10           Torje Stefan                       Sc. N. Balcescu Oradea  ( 79 pct)
11           Jurjac Carina                      Sc. N. Balcescu Oradea  ( 79 pct)
12           Silaghi Horea                     Sc. N. Balcescu Oradea  ( 77 pct)
13           Ghete Serban                    Sc. N. Balcescu Oradea  ( 76,5 pct)
14           Soptirean Paul                  Sc. N. Balcescu Oradea  ( 76,5 pct)
15           Huciu Paul                          Sc. N. Balcescu Oradea  ( 76 pct)
16           Stoica Cezar                       Sc. N. Balcescu Oradea  ( 76 pct)
17           Csete Cristian                    Lic. Teologic Emanuel    ( 76 pct)
18           Faur Sergiu                         Sc. Dacia Oradea           ( 76 pct)
19           Furtos Rares                       Sc. N. Balcescu Oradea  ( 76 pct)
20           Bubui Marius                     Sc. Dacia Oradea              ( 74 pct)
21           Zaha George                      Sc. D. Cantemir Oradea ( 74 pct)
22           Paul David                          Sc. D. Cantemir Oradea ( 73,5 pct)
23           Iancu Mihnea                    Sc. N. Balcescu Oradea  ( 73,5 pct)
24           Vidican Serban                 Sc. Dacia Oradea              ( 73 pct)
25           Bungau Michael               Sc. N. Balcescu Oradea  ( 73 pct)
26           Malan Andrei                    Sc. Dacia Oradea              ( 73 pct)
27           Benedek Robert               Lic. Ped. N. Bolcas Beius( 73 pct)
28           Iosif Alex                             Sc. N. Balcescu Oradea  ( 73 pct)
29           Cret Bianca                         Sc. Dacia Oradea              ( 73 pct)
30           Barbantan Antonia          Sc. Dacia Oradea              ( 72 pct)
31           Abrudan Miriam               Sc. N. Balcescu Oradea  ( 71,5 pct)
32           Veber-Bogdan Daria       Sc. N. Balcescu Oradea  ( 71 pct)
33           Mladin Vlad                       Sc. N. Balcescu Oradea  ( 71 pct)
34           Buda Adrian                       Sc. N. Balcescu Oradea  ( 70,5 pct)
35           Mateas Malina                  Sc. N. Balcescu Oradea  ( 70 pct)
36           Hanza Rares                       Lic. Ped. N. Bolcas Beius( 70 pct)
37           Boscai Ioana                       Sc. N. Balcescu Oradea  ( 70 pct)
38           Sabau Daniel                     Sc. nr. 11 Oradea              ( 70 pct)
39           Morar Calin                        Sc. O. Doamna Oradea   ( 70 pct)
Clasa a IV-a, Mentiune                 
40           Costache Rares              Sc. Dacia Oradea        ( 67,5 pct)
41           Hurmuzache Daria           Sc. Dacia Oradea       ( 67 pct)
42           Domocos Alex                   Lic. Ped. N. Bolcas Beius( 67 pct)
43           Paduraru Vlad                   Sc. N. Balcescu Oradea  ( 67 pct)
44           Breje George                     Sc. Dacia Oradea          ( 67 pct)
45           Floruta Raul                       Sc. N. Balcescu Oradea  ( 67 pct)
46           Vlad Andrei                        Sc. Dacia Oradea          ( 67 pct)
47           Meze Razvan                     Sc. N. Balcescu Oradea  ( 67 pct)
48           Bercea Daria                      Lic. Ped. N. Bolcas Beius( 67 pct)
49           Hulban Aron                      Sc. Dacia Oradea           ( 67 pct)
50           Clostorfeanu Andra        Sc. Dacia Oradea             ( 67 pct)
51           Pocse Sara                       Sc. N. Balcescu Oradea  ( 66,5 pct)
52           Hodosan Bogdan              Sc. Dacia Oradea              ( 66 pct)
53           Dobrea Vlad                       Sc. N. Balcescu Oradea  ( 64,5 pct)
54           Budea Patrick                    Sc. O. Doamna Oradea   ( 64,5 pct)
55           Popa Stefana                     Lic. Ped. N. Bolcas Beius( 64 pct)
56           Ciavoi Sergiu                     Sc. N. Balcescu Oradea  ( 64 pct)
57           Mudura Alexandru          Sc. N. Balcescu Oradea  ( 64 pct)
58           Sferle Andrei                     Sc. Dacia Oradea       ( 63,5 pct)
59           Tanchis Oana                     Sc. nr. 11 Oradea     ( 61,5 pct)
60           Bustea Alexa                     Sc. Dacia Oradea       ( 61 pct)
61           Bala Georgiana                   Lic. Teoretic O. Ghibu    ( 61 pct)
62           Ban Bianca                          Sc. N. Balcescu          ( 61 pct)
63           Botis Mihai                         Sc. N. Balcescu Oradea  ( 61 pct)
64           Porcar Alestin                   Lic. Teoretic O. Ghibu    ( 61 pct)
65           Popescu Dragos                Lic. Teoretic O. Ghibu    ( 61 pct)
66           Szabo Andra                       Sc. N. Balcescu Oradea  ( 61 pct)
67           Dume Giulia                       Sc. N. Balcescu Oradea  ( 61 pct)
68           Buretia Diana                    Sc. N. Balcescu Oradea  ( 59,5 pct)
69           Bogdan Flavia                    Sc. N. Balcescu Oradea  ( 59 pct)
70           Turc Carina                         Sc. N. Balcescu Oradea  ( 59 pct)
71           Groza Darius                      Sc. M. Pompiliu Stei       ( 58 pct)
72           Mesesan Daria                  Sc. N. Balcescu Oradea  ( 58 pct)
73           Bortos Ionut                       Sc. N. Balcescu Oradea  ( 58 pct)
74           Chisiu Diana                       Sc. N. Balcescu Oradea  ( 58 pct)
75           Petrut Sergiu                     Sc. Dacia Oradea          ( 58 pct)
76           Leac Julia                             Sc. N. Balcescu Oradea  ( 58 pct)
77           Naghi Iulia                          Lic. Teoretic O. Ghibu    ( 58 pct)
78           Dan Mihai                           Lic. Teoretic O. Ghibu    ( 58 pct)
79           Bozintan Diana                  Sc. N. Balcescu Oradea  ( 58 pct)
Clasa a IV-a, Mențiune
80. Costea Alexandra - Sc. N. Balcescu (57,5 p.), 81.Ene Rebeca - Sc. nr. 11 (57 p.), 82.Caraban Maria - Sc. N. Balcescu (55,5 p.), 83.Paul Ariana - Sc. N. Balcescu (55,5 p.), 84.Virf Andrei - Sc. N. Balcescu (55 p.), 85.Parau Debora - Lic. T. O. Ghibu (55 p.), 86. Dranca Teodora - Sc. M. Pompiliu Stei (55 p.), 87.Cioara Viorel - Sc. M. Pompiliu Stei (55 p.), 88.Hulea Teodora - Sc. N. Balcescu (55 p.), 89.Vila Bianca - Sc. N. Balcescu (55 p.), 90.Varga Brigitta - Sc. N. Balcescu (53,5 p.), 91.Hotea Florina - Sc. D. Cantemir (53 p.), 92.Gavrilut Miruna - Sc. N. Balcescu (53 p.), 93.Chindlea Horea - Sc. N. Balcescu (52,5 p.), 94.Sav Adrian - Sc. Dacia (52,5 p.), 95.Jurca Sanziana - Sc. N. Balcescu (52,5 p.), 96.Sandra Rut - Sc. M. Pompiliu Stei (52 p.), 97.Aionesi Vlad - Sc. Dacia (52 p.), 98.Stef Alexandra - Lic. T. O. Ghibu (52 p.), 99.Stance Karina - Sc. N. Balcescu (52 p.), 100.Balint Andreea - Lic. Ped. N. Bolcas Beius (52 p.), 101.Bota Manuel - Sc. M. Pompiliu Stei (52 p.), 102.Varga Carla - Sc. N. Balcescu (52 p.), 103.Zaha Malina - Sc. N. Balcescu (52 p.), 104. Pop Maria Iulia - Sc. Dacia (52 p.), 105.Tanca Viktoria - Sc. N. Balcescu (51,5 p.), 106. Erdei Victor - Sc. N. Balcescu (51,5 p.), 107.Butuc Andrada - Sc. N. Balcescu (51,5 p.), 108.Marcut Darius - Lic. Ped. N. Bolcas Beius (51 p.), 109.Szekely Eduard - Sc. N. Balcescu (50,5 p.), 110.Mot Salome - Sc. nr. 11 (50,5 p.), 111.Popa Alessandra - Sc. nr. 11 ( 50 p.).
Clasa a V-a, Premiul III
1.Kokovics Razvan - Sc. Dacia (68,5 p.), 2.Zbarcea Serban - Sc. O. Doamna (64,5 p.), 3.Salanki Miklos - Lic. T. Ady Endre (63,5 p.), 4.Pop Robert - Sc. O. Doamna (62,5 p.), 5.Popa Daniel - Sc. Dacia (60,5 p.), 6.Palaghianu Radu - C.N.E.Gojdu (60 p.).
Clasa a V-a, Mențiune
7.Dem Diana Ioana - Lic. Ped. N. Bolcas Beius (58 p.), 8.Cheran Bianca - Sc. N. Balcescu (56 p.), 9.Ille Antoniu - C.N.S. Vulcan Beius (56 p.), 10.Maghiar Alexandra - Lic. Penticostal Betel (55,5 p.), 11.Musca Andrei - Sc. N. Balcescu (55,5 p.), 12.Iagar Daiana - Sc. Dacia (53,5 p.), 13.Calugar Catalina - Lic.T. Ady Endre (52,5 p.), 14. Blaga Serena - Lic.Penticostal Betel (52,5 p.), 15.Itu Anca - Sc. Dacia (52,5 p.), 16.Oprea Hanna - C.N.E. Gojdu (52 p.), 17.Balazshazi Alex - Lic. Teologic Emanuel(51 p.), 18.Fazekas Dora - Sc. Arany Janos Salonta (50,5 p.), 19.Berghe Raul - Lic. Teologic Emanuel (50,5 p.), 20.Purcarin Adrian - C.N.E. Gojdu (50,5 p.), 21.Szalkai David - Sc. Dacia (50 p.), 22.Ditiu Iulian - Sc. O. Doamna ( 50 p.), 23.Tripon Ionut - Lic. Penticostal Betel (50 p.), 24.Oieru Serban - Sc. Dacia ( 50 p.), 25.Ivan Alexia - C.N.E. Gojdu (50 p.).
Clasa a VI-a, Premiul II                   
1.Haita Alexandra - Sc. Dacia (70,5 p.),
Clasa a VI-a, Premiul III                  
2.Jakabffy Balazs - Lic. T. Ady Endre (67,5 p.), 3.Popa Mihnea - C.N.E. Gojdu (66 p.), 4.Micula Cristina - Sc. Dacia (65 p.), 5.Pasc Andreea - Sc. Dacia (62,5 p.).
Clasa a VI-a, Mențiune
6.Ungur Anda - Sc. N. Balcescu (58,5 p.), 7.Stan Antoniu - C.N.E. Gojdu (58 p.), 8.Pantis Alexandra - Lic. T. Ady Endre (58 p.), 9.Bici Antonia - Sc. M. Pompiliu Stei (57,5 p.), 10. Constantinov Mihai - C.N.E. Gojdu (56 p.), 11. Tise Maria - Lic. T. Ady Endre (56 p.), 12.Mateas Melissa - Sc. Dacia (55 p.), 13.Totoran Andrada - Sc. N. Balcescu (53 p.), 14.Mladin Diana - Sc. N. Balcescu (53 p.), 15.Bogdan David - C.N.E. Gojdu (52,5 p.), 16.Tiburca Denisa - Sc. N. Balcescu (52 p.), 17.Dudas Alexandra - Sc. Dacia (51,5 p.), 18. Bagi Nora - Sc. Arany Janos Salonta (50,5 p.), 19.Badeu Cristiana - Sc. Dacia (50,5 p.), 20.Has Darius - Sc. Dacia (50,5 p.), 21.Langa Alexandru - C.N.O. Goga Marghita (50,5 p.), 22. Hava Lidia - C.N.O. Goga Marghita (50,5 p.), 23.Sotoc George - Lic. T. O. Ghibu (50 p.), 24.Ternovan Darius - Sc. nr. 11 Oradea (50 p.).
Clasa a VII-a, Premiul I
1.Cosma Tudor - Sc. Dacia (82,5 p.),
Clasa a VII-a, Premiul II
2.Lazar Madalina - C.N.E. Gojdu (76,5 p.)
Clasa a VII-a, Premiul III    
3.Szmausz Rebeca - Sc. O. Doamna (63 p.)
Clasa a VII-a, Mențiune
4.Mierlita Stefania - Sc. N. Popoviciu Beius (54 p.), 5.Nakajima Vesa Tamio - Lic. Ped. N. Bolcas Beius (53,5 p.),  6.Popa Diana Giulia - Lic. Ped. N. Bolcas Beius (51 p.), 7. Rusu Camelia - Lic. T.O. Ghibu (50,5 p.).
Clasa a VIII-a, Premiul I
1.Frantiu Andrei - Sc. Dacia (86 p.), 2.Cicortas Serban - C.N.E. Gojdu (81 p.).
Clasa a VIII-a, Premiul II
3.Almasan David - C.N.E. Gojdu (76,5 p.)
Clasa a VIII-a, Premiul III
4.Iova Rares - Sc. Dacia (68,5 p.), 5.Gherman Mihai - Lic. T.O. Ghibu (67 p.), 6.Paulas Corina - Sc. M. Pompiliu Stei (64,5 p.), 7.Buciuman Madalina - Sc. O. Doamna (64,5 p.), 8.Pinta Titus - C.N.E. Gojdu (62,5 p.), 9.Spoiala Andree - Sc. O. Doamna (60 p.), 10.Oros Lorena - C.N.O. Goga Marghita (56,5 p.), 11.Prada Andrei - Sc. N. Balcescu (53 p.), 12.Banciu Patricia - Sc. M. Pompiliu Stei (52,5 p.), 13.Dan Cristian - Sc. M. Pompiliu Stei (51 p.), 14.Saitos Petra - Lic. Teologic Emanuel (50,5 p.), 15.Sotoc Andreea - Lic. T.O. Ghibu (50 p.).

Trimite email

Pentru mai multe poze click aici

miercuri, 17 iulie 2019