Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

„Să dăruim puțină fericire!”

Crâmpeie de primăvară

„Să dăruim puțină fericire!”

„A revenit primăvara... Pământul este asemeni unui copil care a învățat poezia”.

Soarele primăvăratic ne-a bătut ușor în geam, iar noi am adus câteva crâmpeie de primăvară și în clasele noastre: flori, buburuze, fluturași, împletite însă în alb și roșu.
Școlăreii din clasele I D, a II-a D și a II-a E, coordonați de drele prof. Janina Chinde, Laura Marchiș și Reka Illes, de la Școala cu clasele I-VIII „Constantin Șerban” din Aleșd, s-au gătit deja cu multă migală pentru întâmpinarea primăverii. Ei au confecționat mărțișoare, vestitori ai primăverii și simboluri ale vieții, inocenței, sănătății și prosperității. 
Mărțișoarele le-am dăruit din suflet celor dragi nouă, fiind o adevărată împlinire pentru noi să dăruim puțină fericire. (Janina Chinde)

Trimite email
vineri, 21 august 2026 la 16:49:09 Ora de vară a Europei de Est