Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
7 aprilie 2026

Marius Andruh este noul președinte al Academiei Române

Chimistul a câștigat alegerile pentru funcția de președinte al Academiei cu 84 de voturi, față de 73 de voturi câte a cumulat contracandidatul său, filosoful Mircea Dumitru.
Cine este Marius Andruh, noul președinte al Academiei Române: primul oficial care a anunțat verdictul de plagiat în cazul premierului Victor Ponta, pe care l-a prezentat drept „plagiat de tip copy-paste”.
Alegerile pentru președinția Academiei Române s-au desfășurat astăzi, 7 aprilie 2026; votul a început la ora 10.00, moment din care membrii titulari, membrii corespondenți și membrii de onoare din România au început să-și exprime opțiunile la vot. Marius Andruh a câștigat alegerile pentru președinția Academiei Române cu 84 de voturi, din cele 157 de voturi exprimate.
„Alegerea președintelui se face cu două treimi din voturile membrilor participanți care trebuie să alcătuiască cvorumul, deci să fie și ei la rândul lor mai mult de două treimi plus unu prezenți sau să voteze online. Dacă nu se întrunesc voturile necesare, adică dacă din primul tur de scrutin niciun candidat nu obține două treimi din voturi, atunci se trece la al doilea tur. Și nu se poate valida decât dacă obține două treimi din voturi. Deci nu-i vorba de majoritate simplă (jumătate plus unu), ci două treimi”, a declarat fostul președinte al Academiei, Ioan Aurel Pop, pentru Edupedu.ro.
Marius Andruh a fost primul oficial care a constatat și a pronunțat apoi public verdictul de plagiat în cel mai sonor caz de încălcare a eticii academice din România: plagiatul fostului premier Victor Ponta. Concret, din funcția de președinte al CNATDCU, Marius Andruh a anunțat oficial pe 29 iunie 2012 că Victor Ponta a plagiat. Pe 20 iulie 2012, și Comisia de Etică a Universității din București a anunțat că Ponta a plagiat în lucrarea sa de doctorat. Anunțul a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă prezidată de rectorul de atunci, Mircea Dumitru. Reamintim că Victor Ponta era premier la acea vreme și a încercat să scape de acest verdict inclusiv prin desființarea CNATDCU și reorganizarea consiliului chiar în ziua în care Andruh a anunțat plagiatul.
Chimistul Marius Andruh (72 de ani) a fost vicepreședinte al Academiei Române din 2022 și până în 2026, a fost președinte al Secției de științe chimice (2009 – 2026) și directorul Institutului de Chimie Organică și Supramoleculară „C. D. Nenițescu“ al Academiei Române (2021– 2026).
Academicianul Andruh este inițiatorul și gazda conferințelor „Ora de știință”, eveniment care contribuie la popularizarea științelor.
S-a născut la 15 iulie 1954 în comuna Smeeni, județul Buzău, într-o familie de profesori. A urmat cursurile școlii generale în satul natal. În anul 1973 a absolvit Liceul „B. P. Hasdeu“ din Buzău ca șef de promoție. În perioada studiilor liceale a participat la olimpiadele de chimie (premiul I la etapa națională în clasele a XI-a și a XII-a și premiul III la cea de a 5-a Olimpiadă Internațională de Chimie). Absolvent, în 1979, ca șef de promoție, al Facultății de Chimie a Universității din București, secția Chimie anorganică. În anul 1988 obține titlul de doctor în chimie, cu o teză elaborată sub coordonarea acad. Maria Brezeanu. Specializările postdoctorale la Paris (1991) și la Göttingen, în calitate de bursier al Fundației „Alexander von Humboldt“ (1992-1993).
Din 1984 este cadru didactic în Catedra de chimie anorganică a Facultății de Chimie, Universitatea din București, profesor titular începând cu anul 1996 și profesor emerit din anul 2019. Între anii 1994-1996 a fost profesor asociat la Université du Québec à Montréal. A colaborat cu universități din Europa și America de Sud în calitate de visiting professor: Universitatea din Bordeaux și Institut Universitaire de France (1998), Universitatea din Göttingen (2001), Universitatea din Brno (2001), Universitatea din Angers (2003, 2004, 2009), Universitatea „Pierre et Marie Curie“ din Paris (2005), Universitatea din Jena (2006), Universitatea din Manchester (2006), Universitatea „Paul Sabatier“, Toulouse (2007), Universitatea „Louis Pasteur“ din Strasbourg (2007, 2009), Universitatea din Valencia (2010); Unversidade Federal Fluminense Niteroi/Rio de Janeiro, (2012, 2013, 2014), Universitatea din Bordeaux (Centre de Recherche „Paul Pascal“, 2014)...

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Ceremonie fulger - Totul a durat 2 minute și jumătate
Ceremonie fulger, fără nicio declarație din partea președintelui Nicușor Dan la depunerea jurământului ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian / Guvernul a fost reprezentat doar de premierul Ilie Bolojan / Totul a durat 2 minute și jumătate


Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură a lui Mihai Dimian în funcția de ministru al Educației și Cercetării a avut loc marți, la ora 16:00, în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, în prezența președintelui României, Nicușor Dan. Acesta din urmă nu a avut nicio declarație. Noul ministru, la fel, nu a avut nicio declarație. Din partea Guvernului a fost prezent doar premierul Ilie Bolojan, conform imaginilor transmise de Administrația Prezidențială.

Evenimentul s-a încheiat imediat după rostirea jurământului și predarea documentului semnat de ministru către președinte. Nici președintele Nicușor Dan și nici noul ministru al Educației și Cercetării nu au susținut alocuțiuni sau intervenții publice la finalul ceremoniei, situație neobișnuită în contextul instalării unui nou membru al Guvernului. Totul a durat, cu tot cu imnul de stat, 2 minute și jumătate.

Au mai rămas 2667 locuri (125 bugetate și 2542 cu taxă)

Rezultate finale, sesiunea de Admitere „iulie 2012” la Universitatea din Oradea

Au mai rămas 2667 locuri (125 bugetate și 2542 cu taxă)

Au fost afișate pe pagina web a Universității din Oradea, www.uoradea.ro rezultatele sesiunii de Admitere iulie 2012.

Fișierele cuprinzând listele finale ale candidațiilor admiși pot fi vizualizate la butonul „Admitere 2012 – Rezultate finale – iulie 2012”.
Ciclul de studii universitare de licență
În sesiunea din iulie a concursului de Admitere 2012, studii universitare de licență, s-au înscris 4.148 de candidați pe un număr de 5.424 locuri scoase la concurs din care 1.550 bugetate. Din cele 1.550 de locuri fără taxă 27 sunt pentru romi. La totalul locurilor bugetate se adaugă 10 locuri pentru tineri de origine română din Republica Moldova cu diploma de bacalaureat obținută în România și 34 de locuri pentru tineri de origine română din Republica Moldova, țări învecinate și diaspora.
Au confirmat ocuparea locurilor  2.757 de candidați: 1.425 bugetați (din care 24 romi) și 1.332 cu taxă.  
După încheierea primei sesiuni de admitere pentru învățământul de licență au rămas neocupate 2.667 locuri - 125 bugetate (din care 3 pentru romi) și 2.542 cu taxă. Acestea vor fi scoase la concurs în Sesiunea de Admitere „Septembrie 2012”.
Înscrierile vor avea loc în perioada 3 - 14 septembrie 2012.
Ciclul de studii universitare de masterat
În sesiunea din iulie a concursului de Admitere 2012, studii universitare de masterat, s-au înscris 1.374 de candidați pe un număr de 2.941 locuri scoase la concurs din care 700 bugetate, plus 20 de locuri bugetate pentru candidați etnici români.
Au confirmat ocuparea locurilor 1.228 de candidați:  683 bugetați (din care 5 pentru etnici români) și 545 cu taxă.  
După încheierea primei sesiuni de admitere la învățământul de masterat au rămas neocupate 1.728 de locuri - 37 bugetate (din care 15 pentru etnici români) și 1.691 cu taxă. Acestea vor fi scoase la concurs în Sesiunea de Admitere „Septembrie 2012”.
Înscrierile vor avea loc în perioada 3 - 24 septembrie 2012.
Candidații interesați de concursul de admitere 2012, sesiunea din toamnă, studii universitare de licență și masterat, vor putea obține informații suplimentare din Ghidul Admiterii 2012,  sesiunea septembrie, care va fi afișat la butonul Admitere 2012. (Olimpia Popoviciu) 

 

Trimite email
luni, 25 mai 2026 la 18:56:32 Ora de vară a Europei de Est