Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
31 octombrie 2025

Pe 1 noiembrie are loc cel mai amplu eveniment educațional de robotică din România, dedicat elevilor pasionați de tehnologie, programare și inovație:
Finala Concursului Național de Robotică Nextlab.tech 2025 (P)
Sâmbătă, 1 noiembrie 2025, are loc la Palatul ASE din București, Piata Romana 6, finala Concursului Național de Robotică Nextlab.tech 2025. Noutatea acestei ediții este că elevii vor expune proiectele lor pentru public pe durata întregii zile, oferind vizitatorilor ocazia să descopere inovațiile lor în mod direct.
Concursul este organizat de Asociația ,,Clubul Informaticii Economice – CyberKnowledgeClub” (CKC), fondată de cadre didactice ale Facultății de Cibernetică, Statistică și Informatică Economică, ASE București, în parteneriat cu Colegiul Național ,,Sf. Sava” din București. Banca Comercială Română este sponsor principal la nivel național al acestui program, alături de care contribuie și compania SAP România si EdAstra Tech.
Sprijinul logistic este oferit de start-up-ul Nextlab.tech.
Nextlab.tech este cel mai mare concurs de robotică din România și este înregistrat în calendarul Ministerului Educației și Cercetării.
La acest eveniment educațional de robotică din România, dedicat elevilor pasionați de tehnologie, programare și inovație sunt așteptați sute de tineri din întreaga țară care își vor prezenta creațiile în cadrul probelor de Robotică Creativă, Robotică Sustenabilă și Verde, Line Follower și Labirint.
Participanții vor avea în continuare ocazia să își testeze roboții și să participe la sesiuni de jurizare organizate de specialiști din domeniul IT și educațional. Punctajele vor fi anunțate la finalul zilei, iar festivitatea de premiere se va desfășura a doua zi în format hibrid.
Vizitatorii sunt bineveniți să participe și să exploreze lumea fascinantă a roboticii educaționale.
Agenda finalei Concursului Național de Robotică Nextlab.tech 2025
Data: 1 – 2 noiembrie 2025
Locația: Academia de Studii Economice din București (ASE) – Piața Romană 6, et. 3-4, București 010552
Sâmbătă, 1 noiembrie 2025
8:00 –9:00 – Acces invitați și participanți / Deschiderea înscrierilor
9:00 – 9:30 – Festivitatea de deschidere (în AMFITEATRU I din clădirea Ion N Angelescu ASE)
9:30 – 10:00 – Pregătirea proiectelor pentru prezentare în zonele alocate de organizatori
10:00 – 13:00 – Jurizarea proiectelor (program specific în funcție de probă)
13:00 – 13:30 – Pauză de masă
13:30 – 17:00 – Jurizarea proiectelor (program specific în funcție de probă)
17:15 – Termen limită pentru depunerea contestațiilor

18:00 – Afișarea rezultatelor parțiale (la probele concursului)
18:00 – 18:45 – Organizarea și desfășurarea probelor de baraj
Duminică, 2 noiembrie 2025
10:00 – Afișarea rezultatelor finale pe site-ul oficial al concursului:
12:00 – Premierea participanților în format hibrid.
Vă așteptăm să fiți alături de tinerii inovatori care modelează viitorul roboticii în România!

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
6 mai 2025

Studenții, masteranzii și doctoranzii ar putea primi burse de studiu în străinătate, printr-un concurs național organizat de Ministerul Educației – proiect de Hotărâre de Guvern

Tinerii români interesați să studieze în afara țării ar putea să primească burse finanțate din bugetul de stat și din fonduri speciale ale Ministerului Educației și Cercetării, potrivit unui proiect de Hotărâre de Guvern pus în consultare publică. Bursele sunt destinate pentru licență, masterat, doctorat, dar și pentru cercetare sau cursuri de vară și vor fi acordate prin concurs național, prevede proiectul.
Fondul de burse „se poate constitui atât din sume de la bugetul de stat cât și din veniturile proprii ale Ministerului Educației și Cercetării provenite din procentul de 5% din încasările în valută aferente taxelor percepute de instituțiile de învățământ superior de stat de la studenții și cursanții străini”, este menționat în proiectul de hotărâre.
Bursele în străinătate pot acoperi, total sau parțial, cheltuielile cu taxele de școlarizare, cazare, hrană, întreținere în străinătate etc.
Potrivit notei de fundamentare, bursele vor fi disponibile pentru:
studii universitare complete și parțiale de licență, de masterat și de doctorat;
studii postuniversitare și postdoctorale;
stagii de cercetare/specializare;
stagii de formare postuniversitară și postdoctorală;
cursuri de vară.
Bursele se vor obține prin concurs național organizat de Ministerul Educației și Cercetării, iar regulamentul de concurs urmează să fie elaborat.
Numărul de luni de bursă, tipurile de bursă, domeniile pentru care se acordă bursele, precum și cuantumul bursei lunare, în euro, pe țări/pe tip de bursă se vor stabili anual prin ordin al ministrului Educației și Cercetării, care se publică în Monitorul Oficial al României.
Mai mult, „Ministerul Educației și Cercetării asigură o sumă necesară acoperirii
asigurării medicale, doar în cazul în care aceasta nu este acoperită de regulamentele
europene în vigoare, precum și transportul internațional din România până la locul de
stagiu și retur, o singură dată pe an universitar, dacă acesta nu este asigurat de partea
primitoare”, mai este menționat în documentul oficial.
Domeniile de interes pentru România, pentru care vor fi acordate bursele, sunt următoarele:
energie; bioeconomie; tehnologia informațiilor și a comunicațiilor; spațiu și securitate; mediu și schimbări climatice; eco-nano-tehnologii și materiale avansate; sănătate…

Etapa I a lucrărilor de amenajare realizate deasupra Adonei s-a finalizat

„Rămâne să lucrăm la amenajarea zonelor adiacente și la finisări”

Etapa I a lucrărilor de amenajare realizate deasupra Adonei s-a finalizat

Viceprimarul municipiului, dl. Mircea Mălan, a desfășurat luni (22 octombrie 2012) o conferință de presă în teren, în cadrul căreia a prezentat modul în care s-au realizat căile de acces în cartierul Nufărul II - șoseaua de centură a municipiului Oradea – Etapa I.

Lucrările realizate de Primăria Oradea peste Pârâul Adona se execută în patru etape, fiecare corespunzătoare unui tronson al pârâului.  Etapa Adona I, prezentată luni cuprinde tronsonul de la Aleea Salca până la podul de pe str. Nojoridului.
În ceea ce privește lucrările la Etapa Adona II  - care se întinde de la podul de pe str. Nojoridului până pe strada nou creată, care face legătura cu Gh. Asachi, acestea au fost finalizate de Primăria Oradea în vara acestui an.
„Proiectul, cu ceea ce înseamnă realizarea de alei și trotuare pentru etapa I, este finalizat, rămâne să lucrăm la amenajarea zonelor adiacente și la finisări. Astfel, Primăria Oradea are în vedere și pregătește excedentar proiectului, amenajarea unui loc de agrement, care să includă și un loc de joacă pentru copii”, a spus viceprimarul orașului, dl. Mircea Mălan.
Astfel, lucrările pentru realizarea căilor de acces în cartierul Nufărul II - șoseaua de centură a municipiului Oradea – Etapa I au fost realizate de firma Selina. Execuția lor a început la mijlocul lunii iunie anul acesta și s-a încheiat săptămâna trecută. Valoarea contractului este de 1.659.365 lei (fără TVA).
„În urma acestor lucrări s-a creat o alee nouă deasupra casetei de intubare a pârâului Adona. Această alee a fost încadrată cu borduri pe ambele părți, dar și cu borduri înclinate în vederea asigurării scurgerii apelor de pe carosabil. Totodată, au fost amenajate trotuare noi, iar cele existente deja au fost reabilitate. În ceea ce privește amenajarea parcărilor de reședință pentru locuitorii zonei, municipalitatea a realizat aici 211 locuri de parcare pe o suprafață de 2.590 mp”, a spus viceprimarul municipiului, dl. Mircea Mălan. (Biroul de presă)
P.S. Pentru mai multe poze, accesați Galeria foto: Etapa I a lucrărilor de amenajare realizate deasupra Adonei s-a finalizat.

Trimite email
sâmbătă, 1 noiembrie 2025, 02:50:57 Ora standard a Europei de Est

Poza zilei

Invitație BestMusic

Duminică, 23 noiembrie,
AZTECA - Lansare ,,ÎNGER & D3MON" la Quantic, București.
Deci: duminică, 23 noiembrie 2025, de la ora 19.00 - Înger și demon...