Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Concursul „1 Decembrie în suflet de român”

La C. N. „Octavian Goga” Marghita

Concursul „1 Decembrie în suflet de român”

La C. N. „Octavian Goga” Marghita, s-a desfășurat concursul „1 Decembrie în suflet de român”, dedicat sărbătoririi Zilei Naționale a României.

Cele șapte echipaje ale elevilor din clasele a IX-a și a X-a au concurat într-un cadru festiv, bogat decorat în culorile naționale. Manifestarea a fost deschisă de discursul dlui director general Marcel Emil Sas, care și-a exprimat entuziasmul față de implicarea unui număr mare de elevi în acțiune. Elevii și-au demonstrat nu doar cunoștințele teoretice, legate de evenimentul Marii Uniri de la 1918, ci și creativitatea, spontaneitatea, în cadrul probelor care le solicitau să prezinte un obicei de iarnă din una din provinciile istorice românești.
Sunt copil de Românie/ Și în veci voi fi român
Organizat de profesorii de istorie din instituție: Florica Sărac, Anca Gabor, Liliana Bodor, Ovidiu Todoran, concursul a fost jurizat de dl director adjunct Nicolae Sărac (prof. de istorie), prof. consilier educativ Cristina Dutkas (lb. română), pentru proba de creație Luminița Prahanca (prof. de religie). Pe lângă punctele acumulate de fiecare echipaj, pe baza cărora s-a făcut departajarea, câștigul a fost al tuturor, prin manifestarea și demonstrarea sentimentelor patriotice, trăiri exprimate atât de frumos de către eleva Andreea Pușcaș (din clasa a XII-a C) prin versurile cântecului „Îmi iubesc țara și glia,/ Graiul dulce românesc/ Þara mea e România/ Cât am să trăiesc./ Sunt copil de Românie/ Și în veci voi fi român/ Poa’ să fie ce-o să fie,/ Eu așa rămân”.(prof. Florica Sărac)

Trimite email
marți, 18 august 2026 la 05:49:17 Ora de vară a Europei de Est