Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
28 februarie 2025

Pregătire gratuită pentru Bacalaureat 2025 la toate disciplinele și platformă cu materiale și resurse didactice pentru elevii din toată țara, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara, UVT. Prima sesiune are loc sâmbătă, 1 martie
Universitatea de Vest din Timișoara, UVT, începe sâmbătă, 1 martie, ediția din acest an a programului de pregătire pentru examenul de Bacalaureat 2025, la toate cele 14 discipline, pentru elevii din întreaga țară. Sesiunile se vor desfășura săptămânal, sâmbăta, în format online, până în data de 7 iunie 2025 și participarea este gratuită.
Exemple de materiale oferite pe platforma bac.uvt.ro:
Pregătire pentru Bacalaureat 2025. Scrierea cu unu, cu doi sau cu trei de „i” / Explicații pentru elevii de liceu, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara
Textul argumentativ pentru Bacalaureat 2025. Structură, conectori – explicații și model de rezolvare pentru elevii de liceu, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara
Sesiunile de pregătire se organizează pentru toate cele 14 discipline pentru care elevii urmează să susțină probe scrise:
Disciplina aferentă probei 1: limba și literatura română;
Disciplinele aferente probei 2: matematică nivel M1 și M2, istorie;
Disciplinele aferente probei 3: biologie, chimie, economie, filosofie, fizică, geografie, informatică, logică, argumentare și comunicare, psihologie și sociologie.
Înscrierea pentru participarea la programul de pregătire se realizează prin completarea ACESTUI FORMULAR și este gratuită, iar detaliile complete sunt disponibile aici: https://bac.uvt.ro/
Informații și orar
Orarul modulelor de pregătire, pentru fiecare zi de sâmbătă din perioada 01.03 – 07.06.2025, este următorul, fiind stabilit în așa fel încât să permită elevilor participarea la programul de pregătire pentru toate disciplinele la care urmează să susțină proba scrisă în cadrul examenului de bacalaureat:
9.00 – 10.30 – Limba și literatura română;
10.45 – 12.15 – Matematică (nivel M1 și M2) și Istorie;
12.30 – 14.00 – Biologie, Chimie, Economie, Filosofie, Fizică, Geografie, Informatică, Logică, argumentare și comunicare, Psihologie, Sociologie.
De asemenea, pe platforma bac.uvt.ro elevii din întreaga țară și pot găsi, pe lângă informații despre programul de pregătire pentru examenul de bacalaureat organizat de UVT la toate disciplinele și celelalte oportunități din cadrul programului UVT pentru elevi, și materiale didactice suport realizate de cadre didactice din cadrul UVT cu conținuturile teoretice pentru fiecare disciplină de la examenul de bacalaureat și instrumente de testare, precum și lecții video (deocamdată doar pentru disciplina Limba și literatura română).
Programul de pregătire pentru examenul de bacalaureat organizat de Universitatea de Vest din Timișoara face parte din amplul program de sprijin intitulat UVT pentru elevi, care cuprinde, totodată, concursuri dedicate elevilor, webinare de dezvoltare personală, consiliere individuală în carieră și școala de vară West Summer University (WSU).
Infomații suplimentare:
Seria de webinare de dezvoltare personală dedicate elevilor, susținute de echipa Serviciului de Consiliere și Sprijin pentru Studenți (SCSS) din UVT va începe pe data de 12 martie 2025 cu webinarul Secretul unei vieți împlinite, urmând ca timp de 9 săptămâni, în fiecare miercuri, de la ora 15.00, să fie abordată o nouă tematică, până la momentul ulterior susținerii examenul de bacalaureat când programul se încheie cu al 2-lea webinar despre alegerea programului de studii potrivit.

Înscrierea pentru participarea la webinarele de dezvoltare personală se realizează prin completarea formularului, iar detaliile complete sunt disponibile pe site-ul universității.

UVT, prin facultățile componente, a pregătit și un număr de 26 de concursuri pentru elevi, din 16 domenii de studii, o parte dintre acestea oferind condiții speciale în procesul de admitere la UVT elevilor care obțin distincții. Regulamentele de organizare și desfășurare a concursurilor, dar și alte detalii, sunt disponibile pe site-ul universității.

Consilierea în carieră
Serviciul de de Consiliere și Sprijin pentru Studenți (SCSS) al UVT pune la dispoziția elevilor care au nevoie de suport pentru alegerea traseului educațional și profesional și sesiuni individuale de consiliere în carieră, pentru care aceștia se pot programa prin completarea formularului. O altă resursă de care elevii pot beneficia, în scopul unei mai bune orientări spre un anumit traseu educațional și profesional, este platforma YTM, un instrument de testare psiho-vocațională dezvoltat de Universitatea de Vest din Timișoara. Mai multe detalii despre serviciile de consiliere în carieră și despre platforma YTM sunt disponibile pe site-ul universității.

Festivalul Național de Datini și Obiceiuri de Crăciun și Anul Nou ,,Asta-i datina străveche’’

Vineri, la Oradea

Festivalul Național de Datini și Obiceiuri de Crăciun și Anul Nou ,,Asta-i datina străveche’’

Asociația Pro Bambini organizează vineri (14 decembrie 2012), la Casa de Cultură a Sindicatelor, cea de-a III-a ediție a Festivalului Național de Datini și Obiceiuri de Crăciun și Anul Nou „Asta-i datina străveche”.

Este vorba despre un proiect național cu participare internațională, co-finanțat de Consiliul Județean Bihor, prin Direcția Social Comunitară Bihor.
Organizatorii se așteaptă la o participare numeroasă, circa 250 de copii, membri a 10 ansambluri:
1. Szechenyi Istvan Tagiskola Tanccsoport Berettyouyfalu, Ungaria
2. Ansamblul folcloric „Rezgo” din Uileacul de Beiuș
3. Ansamblul folcloric „Cerovina” din Valea Cerului
4. Ansamblul folcloric „Mlădițe de tezaur” din Beiuș
5. Ansamblul folcloric „Florile Bihorului” din Oradea
6. Ansamblul folcloric „Vișeul” din Vișeu de Sus, jud. Maramureș
7. Ansamblul folcloric „Someșana”, jud. Cluj
8. Ansamblul folcloric „Ion Căian Românu”, Căianu Mic, jud. Bistrița-Năsăud
9. Ansamblul folcloric „Sveti Nicola”, Diniaș, jud. Timiș
10. Ansamblul folcloric ,,Sfântul Nicolae”, Peciu Nou, Tim.
Invitații în festival vor fi prințesa naiului Oana Lianu și soții Florin și Florina Mariș Hinsu.
La ora 14.00 - Parada costumelor populare
Spectacolul de vineri va fi precedat de o paradă a  costumelor populare, programată la ora 14.00.
Alaiul va porni de la Casa de Cultură a Sindicatelor pe traseul Primăria Oradea – Corso – Prefectură/ Consiliul Județean  – Podul Intelectualilor – Casa de Cultură a Sindicatelor.
Festivalul va începe la ora 17.00, și se va desfășura pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor din Oradea.
Pentru sâmbătă, organizatorii au programat pentru participanții la festival un scurt tur turistic în Oradea și împrejurimi pentru a promova patrimoniul turistic al municipiului și județului nostru.
Membrii echipei de proiect (manager – prof. Bunica Valeria, asistent manager – prof. Mihuța Mădălina, responsabil cultural – prof. Pavel Elena, responsabili administrativi: prof. Ioan Șereș, prof. Tăut Stela și Dobocan Crina) au organizat marți (11 decembrie) o conferință de presă la sala de ședințe a Inspectoratului Școlar Județean, cu participarea unor reprezentanți ai partenerilor: dl prof. Daniel Negrean – inspectorul școlar general, Lucian Silaghi – director al Direcției Județene pentru Cultură și Patrimoniu Național, precum și dl prof. Miron Blaga – consultant artistic în cadrul Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Bihor.
În cadrul conferinței a fost prezentat programul celor două zile, participanții înscriși, scopul și partenerii (Mănăstirea Sfintei Cruci, Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Colegiul Național „Emanuil Gojdu”, Liceul Teoretic „Aurel Lazăr”, Colegiul Tehnic „Transilvania”, Școala Gimnazială „Oltea Doamna”, Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu”, Liceul de Artă, Colegiul Economic „Partenie Cosma”, Primăria Oradea, Consiliul Județean Bihor, Direcția Județeană pentru Cultură și Patrimoniu Național, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Bihor).
Prin intermediul acestui festival, Asociația Pro Bambini își propune: promovarea tradițiilor și obiceiurilor de Crăciun și Anul Nou din întreaga țară și din afara țării, precum și sprijinirea ansamblurilor de copii în preluarea, prelucrarea și prezentarea folclorului autentic, dar și un schimb multicultural și interetnic).
„De asemenea, Asociația Pro Bambini dorește să transforme Oradea în capitala multiculturalității și a tradițiilor strămoșești", a ținut să sublinieze dna Crina Dobocan - președintele asociației. (Ovidiu DAN)

Trimite email
joi, 1 mai 2025, 17:35:15 Ora de vară a Europei de Est