Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
6 mai 2025

Studenții, masteranzii și doctoranzii ar putea primi burse de studiu în străinătate, printr-un concurs național organizat de Ministerul Educației – proiect de Hotărâre de Guvern

Tinerii români interesați să studieze în afara țării ar putea să primească burse finanțate din bugetul de stat și din fonduri speciale ale Ministerului Educației și Cercetării, potrivit unui proiect de Hotărâre de Guvern pus în consultare publică. Bursele sunt destinate pentru licență, masterat, doctorat, dar și pentru cercetare sau cursuri de vară și vor fi acordate prin concurs național, prevede proiectul.
Fondul de burse „se poate constitui atât din sume de la bugetul de stat cât și din veniturile proprii ale Ministerului Educației și Cercetării provenite din procentul de 5% din încasările în valută aferente taxelor percepute de instituțiile de învățământ superior de stat de la studenții și cursanții străini”, este menționat în proiectul de hotărâre.
Bursele în străinătate pot acoperi, total sau parțial, cheltuielile cu taxele de școlarizare, cazare, hrană, întreținere în străinătate etc.
Potrivit notei de fundamentare, bursele vor fi disponibile pentru:
studii universitare complete și parțiale de licență, de masterat și de doctorat;
studii postuniversitare și postdoctorale;
stagii de cercetare/specializare;
stagii de formare postuniversitară și postdoctorală;
cursuri de vară.
Bursele se vor obține prin concurs național organizat de Ministerul Educației și Cercetării, iar regulamentul de concurs urmează să fie elaborat.
Numărul de luni de bursă, tipurile de bursă, domeniile pentru care se acordă bursele, precum și cuantumul bursei lunare, în euro, pe țări/pe tip de bursă se vor stabili anual prin ordin al ministrului Educației și Cercetării, care se publică în Monitorul Oficial al României.
Mai mult, „Ministerul Educației și Cercetării asigură o sumă necesară acoperirii
asigurării medicale, doar în cazul în care aceasta nu este acoperită de regulamentele
europene în vigoare, precum și transportul internațional din România până la locul de
stagiu și retur, o singură dată pe an universitar, dacă acesta nu este asigurat de partea
primitoare”, mai este menționat în documentul oficial.
Domeniile de interes pentru România, pentru care vor fi acordate bursele, sunt următoarele:
energie; bioeconomie; tehnologia informațiilor și a comunicațiilor; spațiu și securitate; mediu și schimbări climatice; eco-nano-tehnologii și materiale avansate; sănătate…

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
28 februarie 2025

Pregătire gratuită pentru Bacalaureat 2025 la toate disciplinele și platformă cu materiale și resurse didactice pentru elevii din toată țara, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara, UVT. Prima sesiune are loc sâmbătă, 1 martie
Universitatea de Vest din Timișoara, UVT, începe sâmbătă, 1 martie, ediția din acest an a programului de pregătire pentru examenul de Bacalaureat 2025, la toate cele 14 discipline, pentru elevii din întreaga țară. Sesiunile se vor desfășura săptămânal, sâmbăta, în format online, până în data de 7 iunie 2025 și participarea este gratuită.
Exemple de materiale oferite pe platforma bac.uvt.ro:
Pregătire pentru Bacalaureat 2025. Scrierea cu unu, cu doi sau cu trei de „i” / Explicații pentru elevii de liceu, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara
Textul argumentativ pentru Bacalaureat 2025. Structură, conectori – explicații și model de rezolvare pentru elevii de liceu, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara
Sesiunile de pregătire se organizează pentru toate cele 14 discipline pentru care elevii urmează să susțină probe scrise:
Disciplina aferentă probei 1: limba și literatura română;
Disciplinele aferente probei 2: matematică nivel M1 și M2, istorie;
Disciplinele aferente probei 3: biologie, chimie, economie, filosofie, fizică, geografie, informatică, logică, argumentare și comunicare, psihologie și sociologie.
Înscrierea pentru participarea la programul de pregătire se realizează prin completarea ACESTUI FORMULAR și este gratuită, iar detaliile complete sunt disponibile aici: https://bac.uvt.ro/
Informații și orar
Orarul modulelor de pregătire, pentru fiecare zi de sâmbătă din perioada 01.03 – 07.06.2025, este următorul, fiind stabilit în așa fel încât să permită elevilor participarea la programul de pregătire pentru toate disciplinele la care urmează să susțină proba scrisă în cadrul examenului de bacalaureat:
9.00 – 10.30 – Limba și literatura română;
10.45 – 12.15 – Matematică (nivel M1 și M2) și Istorie;
12.30 – 14.00 – Biologie, Chimie, Economie, Filosofie, Fizică, Geografie, Informatică, Logică, argumentare și comunicare, Psihologie, Sociologie.
De asemenea, pe platforma bac.uvt.ro elevii din întreaga țară și pot găsi, pe lângă informații despre programul de pregătire pentru examenul de bacalaureat organizat de UVT la toate disciplinele și celelalte oportunități din cadrul programului UVT pentru elevi, și materiale didactice suport realizate de cadre didactice din cadrul UVT cu conținuturile teoretice pentru fiecare disciplină de la examenul de bacalaureat și instrumente de testare, precum și lecții video (deocamdată doar pentru disciplina Limba și literatura română).
Programul de pregătire pentru examenul de bacalaureat organizat de Universitatea de Vest din Timișoara face parte din amplul program de sprijin intitulat UVT pentru elevi, care cuprinde, totodată, concursuri dedicate elevilor, webinare de dezvoltare personală, consiliere individuală în carieră și școala de vară West Summer University (WSU).
Infomații suplimentare:
Seria de webinare de dezvoltare personală dedicate elevilor, susținute de echipa Serviciului de Consiliere și Sprijin pentru Studenți (SCSS) din UVT va începe pe data de 12 martie 2025 cu webinarul Secretul unei vieți împlinite, urmând ca timp de 9 săptămâni, în fiecare miercuri, de la ora 15.00, să fie abordată o nouă tematică, până la momentul ulterior susținerii examenul de bacalaureat când programul se încheie cu al 2-lea webinar despre alegerea programului de studii potrivit.

Înscrierea pentru participarea la webinarele de dezvoltare personală se realizează prin completarea formularului, iar detaliile complete sunt disponibile pe site-ul universității.

UVT, prin facultățile componente, a pregătit și un număr de 26 de concursuri pentru elevi, din 16 domenii de studii, o parte dintre acestea oferind condiții speciale în procesul de admitere la UVT elevilor care obțin distincții. Regulamentele de organizare și desfășurare a concursurilor, dar și alte detalii, sunt disponibile pe site-ul universității.

Consilierea în carieră
Serviciul de de Consiliere și Sprijin pentru Studenți (SCSS) al UVT pune la dispoziția elevilor care au nevoie de suport pentru alegerea traseului educațional și profesional și sesiuni individuale de consiliere în carieră, pentru care aceștia se pot programa prin completarea formularului. O altă resursă de care elevii pot beneficia, în scopul unei mai bune orientări spre un anumit traseu educațional și profesional, este platforma YTM, un instrument de testare psiho-vocațională dezvoltat de Universitatea de Vest din Timișoara. Mai multe detalii despre serviciile de consiliere în carieră și despre platforma YTM sunt disponibile pe site-ul universității.

Lansarea pe piață a firmelor de exercițiu din clasele a XI-a, ediția a VIII-a

Sâmbătă, la Colegiul Economic „Partenie Cosma”

Lansarea pe piață a firmelor de exercițiu din clasele a XI-a, ediția a VIII-a

Sâmbătă, 15 decembrie 2012, la Colegiul Economic „Partenie Cosma”, în debutul celei de-a VIII-a ediții a Lansării pe piață a firmelor de exercițiu din clasele a XI-a, dl director Virgil Blage a făcut apel la înțelegere, cooperare și adaptare la noile condiții...

„Nu trebuie să ne fie frică de schimbare!
Nu trebuie să ne fie frică de noutate, ci dimpotrivă, trebuie să fie un prilej de afirmare a originalității, a capacității noastre de a inova, a capacității noastre de a ne adapta la anumite condiții.
Ceea ce veți vedea astăzi (sâmbătă – n.n), stimați invitați, stimați părinți, stimați profesori, stimați elevi, este o asemenea încercare de a ne adapta la condițiile pe care le avem. Vreau să înțelegem de la început că această schimbare, această adaptare, pornește de la ideea că noi avem datoria de a păstra calitatea, nivelul înalt, competitiv al acestei activități pentru a continua ceea ce s-a făcut bun, foarte bun până în aceste zile...
Aș dori... să domnească un spirit de fair-play între echipe; aș dori ca această competiție, la final, dincolo de faptul că va desemna câștigătorii, să consolideze și să întărească prietenia dintre voi. Sigur, orice competiție presupune o anumită rivalitate, dar aceasta trebuie să fie bine înțeleasă și utilizată pozitiv. De aceea, aș dori să rog toate echipele participante să dea dovadă de respect față de partenerii de întrecere, să respecte întru totul regulile pe care le-ați convenit împreună, ca în cele din urmă juriul... să poată să ne ofere la sfârșit pe cei mai buni dintre cei mai buni”, a conchis dl director Virgil Blage.
Prea mulți pentru un spațiu atât de... modest!
Competiția celor 12 firme de execițiu s-a dovedit a fi una corectă, dar deloc potrivită a se desfășura în holul de la intrare. Un asemenea spațiu este impropriu pentru asemenea manifestări tradiționale, în care greutatea cădea pe amenajarea originală și inedită a stadurilor și încheierea de tranzacții, atât de necesare și de benefice pentru dezvoltarea firmelor de exercițiu. De la mic la mare, cu toții, elevi și profesori, au tânjit după frumoasele târguri de altădată...
Chiar și în condițiile pe care le oferă campusul, față de o sală festivă sau o sală de sport, trebuie găsită o altă soluție, holul dovedindu-se neîncăpător, chiar și după eliminarea standurilor.
Prezentarea firmelor în fața celor patru jurii
1.FE Ashby Cosmetics – XI A, prof. coord. Paul Delia
2.FE Casa Bunica - XI H, prof. Faur Monica
3.FE Cameleon Art – XI C, prof. Pașcalău Marcela
4.FE Cataleya –XI C, prof. Bălan Liliana
5.FE D’Akadell – XI D, prof. Vașadi Marioara
6.FE eBurn – XI B, prof. Pășcuț Andrea
7.FE Energyblast - XI A, prof. Scarlat Alice
8.FE Pet-Zone – XI B, prof. Scarlat Alice
9.FE Smart Tour – XI G, prof. Megheșan Camelia
10.FE Sweet Amnesia – XI E, prof. Paul Delia
11.FE Totul despre frumusețe – XI I, prof. Faur Monica
12. FE Wine Collection –a XI-a F, prof. Cristea Mihaela.
Prezentarea a fost evaluată de patru jurii (câte un juriu la fiecare secțiune, format din doi profesori și un părinte).
1. La secțiunea Cel mai bun catalog (juriul a fost alcătuit din: prof. Corinteac Melinda, Bârlea Viorel și dna Lorincz Laura).
2. La secțiunea Cea mai bună idee de afacere (prof. Cimbrea Andreea, prof. Lele Florian – director adjunct și dna Vișoiu Nicoleta.
3. La secțiunea Cea mai bună prezentare (prof. Ilieș Diana și Popa Ileana și dna Negruțiu Dora)
4. La secțiunea Cele mai bune materiale promoționale (prof. Miclăuș Sanda și Mercea Dana și dna Stoica Luminița).
Evenimentul a fost organizat de conducerea colegiului, reprezentată de dl director Virgil Blage, dnele prof. Vașadi Marioara, Bălan Liliana, Pășcuț Andrea, Negruțiu Dora și dna maistru instructor Lungu Ibolya.
La cea de-a VIII-a ediție au participat elevii din cele 12 firme de exercițiu, însoțiți de profesorii coordonatori, dar și alți profesori, reprezentanți ai I.S.J. Bihor și ai comitetului de părinți, ai agenților economici și ai unor instituții publice, dra ec. Adina Nicoleta Rada, director general al companiei CG & GC, precum și profesori și studenți de la Facultatea de Științe Economice a Universității din Oradea.
Clasamentul 
1) La secțiunea CEL MAI BUN  CATALOG
LOCUL I: F.E. eBURN S.R.L. (clasa a XI-a B) – 100 p;
LOCUL II: F.E. CAMELEON  ART S.R.L. (cls a XI-a C) – 95,66 p;
LOCUL III: F.E. PET-ZONE S.R.L. (clasa a XI-a B) – 91 p.
2) La secțiunea CEA MAI BUNĂ  IDEE DE AFACERE
LOCUL I: F.E. ENERGYBLAST S.R.L. (clasa a XI-a A) – 84 p;
LOCUL II: F.E. PET-ZONE S.R.L. (clasa a XI-a B) – 73,66 p;
LOCUL III: F.E. CAMELEON ART S.R.L. (cls. a XI-a C) – 71,66 p.
3) La secțiunea CEA MAI BUNĂ  PREZENTARE
LOCUL I: F.E. D’AKADELL S.R.L. (clasa a XI-a D) – 96,66 p;
LOCUL II: F.E. ASHBY COSMETICS S.R.L. (XI A) – 95,31 p;
LOCUL III: F.E.  ENERGYBLAST  S.R.L. ( XI A) – 93,65 p.
4) La secțiunea CELE  MAI BUNE  MATERIALE PROMOÞIONALE
LOCUL I: F.E. D’AKADELL S.R.L. (clasa a XI-a D) – 100 p;
LOCUL II: F.E. eBURN S.R.L. (clasa a XI-a B) – 98 p;
LOCUL III: F.E. PET-ZONE S.R.L. (clasa a XI-a B) – 97 p.
Cea mai bună firmă este F.E. eBURN S.R.L., din clasa a XI-a B, care a obținut 346,31 de puncte (profesor coordonator Pășcuț Andrea). Ovidiu DAN
P.S. Pentru mai multe poze (105 poze), accesați Galeria foto: Lansarea pe piață a firmelor de exercițiu din clasele a XI-a, ediția a VIII-a.

Trimite email
marți, 26 august 2025, 18:15:43 Ora de vară a Europei de Est

Poza zilei

Invitație BestMusic

Vă invităm la Hard Rock Cafe, Bucureşti, miercuri, 17 septembrie 2025, începând cu ora 21.00, la un concert cu Jurjak!