Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
9 februarie 2026

Ilie Bolojan, despre restricțiile pentru copii pe rețele sociale: E o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine, va fi o discuție în perioada următoare / Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri

Premierul Ilie Bolojan și-a reafirmat rezervele exprimate săptămâna trecută cu privire la interzicerea accesului copiilor sub 15-16 ani la rețele sociale și a arătat, într-un interviu acordat luni seară Digi24, că „asta va fi o discuție care se va lua (sic!) în perioada următoare”. El a precizat, însă, cu aceeași ocazie că subiectul reprezintă „o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine”.
Întrebat dacă există cineva în guvern care să „preia proiectul cu rețelele sociale” și eventuale restricții pentru copii, conform dezbaterilor din țările europene și din România, el a spus că a „încercat să fie ponderat”.

Amintim că, săptămâna trecută, el spunea despre limitări pentru accesul copiilor la social media: E greu să iei o măsură dar care, dacă nu o poți spune în practică, mai bine nu o iei (sic).
În interviul pentru Digi 24, el a revenit asupra opiniei că părinții pot avea un rol mai puternic în „a încerca un dialog” cu copiii despre dezinformare și manipulare: „Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri. Nu spun în sensul supravegherii, dar în sensul de a-i lămuri, de a încerca un dialog cu ei, pentru a-i, oarecum, preveni vizavi de ce se întâmplă atunci când stai foarte mult pe rețele sau cum pot fi foarte ușor dezinformat și manipulat”.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

A apărut nr. 102 al revistei „OviDan”

Semnal

A apărut nr. 102 al revistei „OviDan”

Ediția conține știri și fotoreportaje din școli, de la diferite evenimente din municipiu și județ.
Numărul se deschide cu In memoriam Barbu Ștefănescu.

Cinste conducerii Universității Oradea și Senatului său, profesorilor de la Facultea de Istorie... și distinșilor invitați de la universitățile din Cluj-Napoca, Iași și Chișinău (Republica Moldova)!
În pagina a II-a, Alina Giurgiu și Eurovacanța ne propune Festivalul Sporturilor Montane de la Parângul Mare, ediția a II-a, din 2-4 august 2013.
În pagina Eveniment, vă prezentăm manifestarea științifică ocazionată de împlinirea a 95 de ani de la unirea Basarabiei cu România, eveniment sărbătorit în sala mare a Primăriei Oradea, cu participarea dlui primar Ilie Bolojan și a distinșilor invitați din Cluj-Napoca și Basarabia. În pagina Universitaria, vă pretentăm problemele importante discutate în ședința Senatului universitar, luni, 25 martie. În pagina de Internet, distinsul profesor univ. dr. Ioan Dzițac ne supune atenției un TOP 10, inedit: Informaticienii români de pretutindeni cu peste 1.000 de citări. De la conferința dlui Vasile Pușcaș, am rămas cu o continuare (datorie) – „Criza este structurală în Europa”. În rubrica sa juridică, dl notar Gârba Cornel ne vorbește în cel de-al 35 episod (în lumina Noului Cod Civil) despre Căsătorie. Drepturile și îndatoririle personale ale soților. Alături, deschidem subiectul tratat miercuri la sala mare a Prefecturii, lansarea cărții „Generația Marii Uniri”, de Viorel Faur. În mijlocul revistei, vă prezentăm două pagini de fotoreportaj de la Ziua Poliției Române. Vineri, s-au desfășurat cercurile pedagogice ale dascălilor . Noi vă spunem cum s-a desfășurat cercul pedagogic la Școala Gimnazială  „Dacia”, la care a participat și inspectorul școlar de specialitate, doamna prof. Felicia Ianța. Marți și miercuri, membrii Asociației Studenților și Elevilor Basarabeni din Oradea au organizat cea de-a V-a ediție a Festivalului Basarabia. În rubrica săptămânală „Cu noi este Dumnezeu”, Alexandra ne-a pregătit versurile cântecului „Pe Tine Te lăudăm”. La Papetăria MONA, găsiți o splendidă tabletă pentru învățarea Limbii engleze. Fiți convinși că prințișorii Dvs vor fi încântați de o asemenea bijuterie drăgălașă, instructivă și ieftină (doar 30 de lei). Acestea sunt subiectele care au încăput în cele 16 pagini ale numărului 102 al revistei OviDan, apărut marți, 2 aprilie 2013; cu un număr total de 52 de poze. Ovidiu DAN

Trimite email
vineri, 6 martie 2026 la 00:08:55 Ora standard a Europei de Est