Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
19 noiembrie 2025

Sindicatul din educație avertizează profesorii:
Nu semnați actele adiționale propuse de școli la contractele de muncă, este o tentativă de diminuare a veniturilor

Sindicatul Independent al Profesorilor Argeș – SIPA „Muntenia” avertizează că școlile, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro. SIPA Muntenia transmite profesorilor, printre altele, să nu semneze actele adiționale propuse și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.
„Conducerile unităților de învățământ, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, fapt ce duce la diminuarea salariului”, se arată în comunicat.

Conform sursei citate, această modificare este ilegală, deoarece decizia ICCJ nr. 7/2021 stabilește că gradația de merit, dirigenția, învățământul simultan / special, indemnizațiile specifice (contabili) sunt majorări ale salariului de bază, iar sporul neuropsihic se calculează la salariul de bază majorat, nu la salariul din grilă.

Sindicatul transmite profesorilor să nu semneze actele adiționale propuse, să nu accepte diminuarea bazei de calcul a sporului neuropsihic și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.

„Orice presiune sau amenințare din partea angajatorilor trebuie comunicată imediat sindicatului”, conform informării SIPA Muntenia.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 noiembrie 2025

Dacă înveți 20 de tipuri de exerciții, poți lua peste 9 la Evaluarea Națională, la Matematică – analiză

Evaluarea Națională continuă să dirijeze învățarea în România, asta arată noile modele de subiecte publicate pentru 2026 de Ministerul Educației și Cercetării. Analiza Edupedu.ro asupra itemilor care construiesc testul arată același tip de șablon cu probleme repetitive și previzibile. Asta deși toți specialiștii și practicienii – de la profesori, la cercetători, până la OCDE – avertizează de ani de zile că Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a în forma actuală întreținută deliberat de Centrul Național de Curriculum și Evaluare și Ministerul Educației și Cercetării menține aceleași rutine care duc elevii doar spre memorare, algoritmi, pregătire pentru notă, nu pentru înțelegere.
Reamintim, Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Examenul se desfășoară, anual, într-o singură sesiune, iar în ultimul an a existat și o sesiune specială. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul să susțină examenul fără taxă, potrivit Ministerului Educației.
O analiză comparativă făcută de Edupedu.ro asupra subiectelor oficiale date la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a între anii 2022–2025, în care am inclus și modelul publicat de minister pe 3 noiembrie pentru EN 2026, arată că fiecare exercițiu din testul propus este o reluare fidelă a unuia anterior. În cinci ani, examenul nu a introdus niciun tip nou de problemă, nicio cerință de gândire, nicio situație aplicată. Practic, cine identifică și rezolvă intensiv aceste câteva tipuri de exerciții poate lua lejer o notă peste 9, potrivit analizei Edupedu.ro.

Concurs Trick or Treat și diferite activități

Ziua de Halloween, sărbătorită cu stil

Concurs Trick or Treat și diferite activități

Ziua de Halloween a fost așteptată cu nerăbdare de elevii Școlii Gimnaziale „Dimitrie Cantemir”, director prof. dr. Viorica Popa, datorită concursului de măști Trick or Treat și premiului Hallo-Winner, acordat pentru cea mai frumoasă clasă, îmbodobită cu decorațiuni specifice acestei zile magice și înfricoșătoare.

Premiile pentru cele mai reușite măști de Halloween, în care elevii s-au deghizat în diferite personaje au fost câștigate de:
Locul IJakab Mark (265 de bomboane) din clasa a VI-a B, deghizat în schelet
Locul IICiuciu Miruna (254 de bomboane) din clasa a VI-a A, interpreta vrăjitoarei
Locul IIIIonescu George (216 bomboane) din clasa a VIII-a B, ascuns sub înfățișarea unui zombi.
Plasamentul măștilor s-a stabilit în urma colindării acestora prin sălile de clasă gimnaziale unde colegii lor i-au răsplătit cu bomboane. Toți elevii participanți au primit cărți, dulciuri și jucării, sponsorizare primită din partea Surorilor Franciscane din Mallesdorf.
În ceea ce privește decorarea sălilor de clasă, câștigătorii au fost:
Premiul Iclasa a VI-a C – prof. diriginte Sipos Orsolya
Premiul IIclasa a VIII-a A – prof. diriginte Galea Rodica
Premiul III – podiumul a fost împărțit de clasele a VI-a A – prof. diriginte Turcu Amalia și a V-a C – prof. diriginte Szekely Erzsebet.
Juriul a fost format din: director adjunct prof. Bauman Maria, consilier educativ, prof. de muzică Galea Rodica, prof. de educație plastică Mariana Pădurean, prof. de limba engleză Andra Crăciun. Profesorii au apreciat talentul, creativitatea și implicarea elevilor participanți. Doamna prof. Mariana Pădurean a realizat desene de Halloween, care au fost expuse în biblioteca școlii.
De asemenea, elevii școlii, împreună cu prof. de limba engleză Andra Crăciun, au realizat diferite proiecte, măști și desene de Halloween. Astfel, prichindeii din clasele a III-a A (învățător prof. Vidican Diana), a III-a B (învățător prof. Coșarcă Tatiana), a III-a C (învățător prof. Doina Lung) au înfăptuit măști de Halloween. Colegii lor mai mari, din clasele a IV-a B (învățator prof. Pece Daniela) și cei din clasele V-VIII, au realizat proiecte tematice de Halloween și și-au realizat proprii „Jack-o-lantern” (dovleci de Halloween), desene care au fost expuse în biblioteca școlii.
Prof. Andra Crăciun
P.S. Pentru mai multe poze, accesați Galeria foto: Concurs Trick or Treat și diferite activități.

Trimite email
marți, 9 decembrie 2025 la 17:31:50 Ora standard a Europei de Est