Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
19 noiembrie 2025

Sindicatul din educație avertizează profesorii:
Nu semnați actele adiționale propuse de școli la contractele de muncă, este o tentativă de diminuare a veniturilor

Sindicatul Independent al Profesorilor Argeș – SIPA „Muntenia” avertizează că școlile, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro. SIPA Muntenia transmite profesorilor, printre altele, să nu semneze actele adiționale propuse și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.
„Conducerile unităților de învățământ, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, fapt ce duce la diminuarea salariului”, se arată în comunicat.

Conform sursei citate, această modificare este ilegală, deoarece decizia ICCJ nr. 7/2021 stabilește că gradația de merit, dirigenția, învățământul simultan / special, indemnizațiile specifice (contabili) sunt majorări ale salariului de bază, iar sporul neuropsihic se calculează la salariul de bază majorat, nu la salariul din grilă.

Sindicatul transmite profesorilor să nu semneze actele adiționale propuse, să nu accepte diminuarea bazei de calcul a sporului neuropsihic și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.

„Orice presiune sau amenințare din partea angajatorilor trebuie comunicată imediat sindicatului”, conform informării SIPA Muntenia.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 noiembrie 2025

Dacă înveți 20 de tipuri de exerciții, poți lua peste 9 la Evaluarea Națională, la Matematică – analiză

Evaluarea Națională continuă să dirijeze învățarea în România, asta arată noile modele de subiecte publicate pentru 2026 de Ministerul Educației și Cercetării. Analiza Edupedu.ro asupra itemilor care construiesc testul arată același tip de șablon cu probleme repetitive și previzibile. Asta deși toți specialiștii și practicienii – de la profesori, la cercetători, până la OCDE – avertizează de ani de zile că Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a în forma actuală întreținută deliberat de Centrul Național de Curriculum și Evaluare și Ministerul Educației și Cercetării menține aceleași rutine care duc elevii doar spre memorare, algoritmi, pregătire pentru notă, nu pentru înțelegere.
Reamintim, Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Examenul se desfășoară, anual, într-o singură sesiune, iar în ultimul an a existat și o sesiune specială. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul să susțină examenul fără taxă, potrivit Ministerului Educației.
O analiză comparativă făcută de Edupedu.ro asupra subiectelor oficiale date la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a între anii 2022–2025, în care am inclus și modelul publicat de minister pe 3 noiembrie pentru EN 2026, arată că fiecare exercițiu din testul propus este o reluare fidelă a unuia anterior. În cinci ani, examenul nu a introdus niciun tip nou de problemă, nicio cerință de gândire, nicio situație aplicată. Practic, cine identifică și rezolvă intensiv aceste câteva tipuri de exerciții poate lua lejer o notă peste 9, potrivit analizei Edupedu.ro.

„Un Crăciun din darurile tale!”

Activitate de voluntariat

„Un Crăciun din darurile tale!”

Grupele de copii din cadrul Grădiniței Nr. 2 Tinca (structură a Grădiniței Nr. 1), director Marchiș Floare, îndrumate de prof. Dulău Florina, Oniga Olimpia, Toth Elisabeta și Dume Florentina, au participat la activitatea de voluntariat „Un Crăciun din darurile tale”, alături de Fundația Comunia.

Activitatea de voluntariat „Un Crăciun din darurile tale” a avut drept scop ajutorarea unor oameni sărmani.
Sărbătoarea Crăciunului este aproape și cu toții știm că în dimineața Sfântă de  Crăciun, primii care se trezesc sunt copiii, pentru a vedea darurile Moșului.
Mulți dintre oamenii de pe acest pământ poate nu au parte de această bucurie. Sunt bătrâni uitați de copii, familii nevoiașe care nu au ce pune pe masă în Seara de Ajun. Dar cel mai trist este că unii dintre copiii lumii trăiesc pe străzi sau în case de copii, ei neavând parte de dragostea părintească.
La aceste lucruri ne-am gândit și noi când am început această activitate și pot spune că am pus mână de la mână pentru a oferi și altora ,,un Crăciun din darurile noastre”.
Acest demers a reaprins în sufletele tuturor o făclie a speranței, care nu poate decât să ne de-a curajul să mai organizăm astfel de activități de voluntariat și altădată.
Părinții din grădiniță ne-au susținut prin donații ce au constat în îmbrăcăminte, încălțăminte, alimente, dulciuri, rechizite și fel de fel de jucării.
Alături de copiii din grădiniță, am împachetat donațiile primite și nu mică ne-a fost uimirea când am văzut câte daruri am reușit să adunăm.
Ne-au mai sprijinit în colectarea de cadouri următoarele cadre didactice din cadrul grădinițelor: Grădinița Nr. 1 Tinca (Bodea Ana Maria, Galiș Mărioara, Luncan Floare, Budurean Florica, Drimbe Monica și Popa Anca), Grădinița Nr. 3 Gurbediu (Simu Svetlana și Condoroș Ana), Grădinița Nr. 4 Girișu Negru (Sarca Laura și Þărău Camelia), Grădinița Nr. 5 Belfir (Pele Felicia și Nagy Csilla) și Grădinița Nr. 6 Râpa (Ursădan Ioana).
Împreună, am reușit să facem ca acest demers să prindă contur și să aducem fericire în inimile câtorva oameni necăjiți.
Prof. Florina Dulău
P.S. Pentru mai multe poze, accesați Galeria foto: „Un Crăciun din darurile tale!”

Trimite email
luni, 15 decembrie 2025 la 03:23:21 Ora standard a Europei de Est