Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
26 noiembrie 2021

1.Ziua de 29 noiembrie, luni, este zi liberă în sistemul public – hotărârea a fost publicată în Monitorul Oficial / Elevii, copiii, studenții și profesorii din școlile, grădinițele și universitățile publice vor avea o perioadă de cinci zile libere
Premierul Nicolae Ciucă a anunțat că Guvernul va aproba în ședința de azi declararea zilei de 29 noiembrie ca zi nelucrătoare în sistemul public. Elevii și profesorii nu vor mai merge la ore pe 29 noiembrie, având astfel trei zile fără școală în intervalul 29 noiembrie – 1 decembrie. La acestea se adaugă weekendul, iar perioada de zilele libere este astfel de cinci zile. Revenirea la școală ar urma să aibă loc joi, pe 2 decembrie 2021. Hotărârea de Guvern se aplică în toate instituțiile publice, deci și în universitățile de stat.
„Pe data de 29 va fi zi liberă”, a anunțat Ciucă la începutul ședinței de Guvern.

2. Nivelul „catastrofal” al studenților, reducerea numărului de ore de curs și frauda masivă de la examenele online, criticate de un profesor de la o universitate din Franța
Un profesor de drept public ce predă la Université de Bretagne Occidentale (U.B.O.) a criticat într-un e-mail intern nivelul studenților și decizia scăderii numărului de ore, informează lefigaro.fr. Lectorul și-a descris studenții ca fiind nepregătiți, susține că au un nivel ,,catastrofal” și vorbește despre existența unei fraude masive nepedepsite.
Cadrul didactic, Erwan Le Cornec, avertizează în e-mail că universitatea U.B.O. va deveni o variantă de rezervă a absolvenților de liceu, dacă aceștia nu intră unde își doresc. Un alt aspect menționat de profesor se referă la fraudarea examenelor, dacă acestea sunt organizate la distanță: „în plus, putem trișa dacă, din întâmplare, se organizează examene la distanță”, a spus acesta, citat de publicația franceză.
Jurnaliștii din Hexagon notează că profesorul ar fi întocmit rapoarte bazate pe dovezi și ar fi adus la cunoștința conducerii universității frauda de la examenele online încă din luna februarie a acestui an. Este vorba de câteva zeci de studenți care ar fi în această situație, conform Le Figaro. Profesorul a declarat că urmează să sesizeze autoritățile judiciare în privința aceasta, în situația în care conducerea universității va recunoaște că a trecut cu vederea acțiunea imorală a studenților.
„Cum să explic că studenții, care nu cunosc cu adevărat o materie (avem doar 27,5 ore de lecții pe semestru) și care trebuie să acumuleze informații de la multe alte materii, într-un timp foarte scurt, ar putea să-mi citeze hotărâri judecătorești, precizând data exactă, numărul cauzei și numele părților? (…) La universitate nivelul a devenit, din păcate, catastrofal. Am 25 de ani de serviciu public și văd că doar s-a deteriorat”, a spus profesorul, citat de cunoscuta publicație franceză.
El a fost sprijinit de către colegi, cadre universitare, dar și de la profesorii de liceu. Cu toate acestea, a primit și amenințări cu moartea: „Am găsit etichete pe ușa biroului meu: „RIP”, „to death facho”, spune Erwan Le Cornec, citat de Le Figaro.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
19 octombrie 2021
Campanie susținută de BCR, prin proiectul Școala de Bani
Concurs național, cu premii, pentru elevii din clasele P-IV, lansat de Școala de Bani, BCR. Înscrierile sunt deschise până pe 15 noiembrie și pot fi făcute de învățători

Un nou concurs de creație – desene și picturi – este lansat la nivel național în cadrul proiectului “Școala de Bani“, pentru elevii din clasele primare. Sunt invitați să se înscrie, prin învățători, copiii cu vârsta cuprinsă între 6 și 11 ani, cu desene sau picturi pe temele: educație pentru mediu, educație financiară. Termenul de înscriere este 15 noiembrie, iar premiile sunt atractive: școlile pot obține titlul de ,,Școala Banilor Bine-Crescuți”, participanții primesc seturi întregi de cărți și, în școli, se vor organiza ateliere de educație financiară pentru cei mici.
Concursul se desfășoară în perioada 13 octombrie – 15 decembrie 2021 și se adresează elevilor cu vârsta cuprinsă între 6 și 11 ani, care vor reprezenta astfel școala la care învață. Fiecare școală doritoare trebuie să își înscrie cele mai reușite 12 desene realizate de către elevii săi, pe site-ul concursului. Desenele trebuie să atingă una dintre cele trei teme, la alegere:
• “Economisesc pentru visul meu”
• “La ce ne ajută banii?”
• “Avem grijă de resursele mediului înconjurător”.
Lucrările pot fi realizate în orice tehnică de compoziție: ulei, acuarelă, creion, peniță, colaj, ceracolor etc.


EzotericFest Timișoara - ediția a III-a

19 – 22 noiembrie 2009

EzotericFest Timișoara - ediția a III-a

Expo Timișoara International și Asociația de Metafizică Geea Life organizează, în perioada 19 - 22 noiembrie 2009, la Casa Tineretului din Timișoara (str. Arieș nr. 19, zona stadion, spital județean), cea de-a III-a ediție a EzotericFest Timișoara, festival pentru o minte liniștită, un suflet împăcat și un corp plin de energie și lumină, târg de produse naturiste; alternative, științe și terapii spirituale.

Motto-ul festivalului este “Cunoaștere - sănătate – armonie”.
EzotericFest este un festival spiritual – cultural, cuprinzând diverse secțiuni: expoziție cu vânzare, conferințe, workshop, demonstrații, videoproiecții, spectacole, arte marțiale, muzică, dans și arte... care se desfășoară anual, la Timișoara.
Evenimentul reunește toate persoanele, asociațiile, fundațiile, centrele, cabinetele sau firmele interesate de științele spirituale și de terapiile complementare. Manifestarea este deschisă tuturor celor care doresc să participe la nivel de expoziție, conferințe și au ceva de oferit din punct de vedere social, comercial, medical, artistic și spiritual. www.ezotericfest.ro
La standurile expoziției se pot găsi (produse, consultanță și servicii): cărți, cosmetice naturale, artă populară și exotică, artizanat, suveniruri, produse apicole, cristale, pietre semiprețioase, flori de mină, pietre zodiacale, bijuterii, ceaiuri, CD, DVD-uri, produse farmaceutice, amulete, bețișoare, mandale, produse aromoterapie, produse Feng Shui, produse specifice medicinei naturiste și terapiilor complementare etc…
Consultații astrologie, horoscop natal- karmic, tarot, clarvedere, alimentație naturală și vegetariană, psihologie, fotografierea aurei, iridiologie, terapii holistice, medicină preventivă și complementară...
Diagnostic, evaluare și tratament natural cu aparatură de biorezonanță magnetică, măsuri pentru evaluarea nivelului sistemului imunitar cu Scanner-ului Bio-Photonic, dezintoxicarea organismului...
Bioterapie, echilibrare energetică, relaxare prin masaje specializate reflexogene, vindecări holistice, fizioterapie, presopunctură, cosmetică, medicină populară, ayurveda, psihoterapie, sacroterapie, dietă și nutriție...
Servicii specifice terapiilor complementare în cadrul standurilor prin consultanțe de bioenergoterapie, reiki, magnetoterapie, acupunctură, homeopatie, fitoterapie, macrobiotică, aromoterapie, meloterapie, cristaloterapie...
Consultanță Feng Shui, terapie prin cuvânt și sunet, tehnică radiantă, medicină cuantică, reglarea PH-ului, sistemului imunitar, slabire, anticelulită, creșterea imunității, măsurarea nivelului de antioxidanți din organism, testare biofeedbach, fototerapie, apifitoterapie…
Conferințele, expunerile, demonstrațiile, programul ambiental și concertele (specifice tematicii EzotericFest) vor avea loc în cele două săli (la parter – 300 de locuri și la etaj - 70 de locuri).
Programul expoziției și conferințelor este zilnic, între orele 10.00 și 21.00, cu excepția zilei de joi, 19 noiembrie 2009, când spectacolul de deschidere este programat la ora 12.00. Timpul alocat pentru fiecare conferință, workshop, demonstrație... este de 40 de minute, urmate de cinci minute de pauză, prelegerile desfășurându-se în paralel pentru cele două săli.
Câțiva dintre conferențiarii Ezoteric Fest:
Cezar Culda – maestru de Qigong și Taijiquan, președintele Fundației Române de Qigong, autorul cărților: Lumea minunată a Qigong-ului și Medicina tradițională chineză și qigong-ul terapeutic
Oreste Alexandru Scarlat Teodorescu (București) – vicepreședinte al Centrului Independent pentru Studii și Cercetări Esoterice - C.I.S.C.E, realizatorul emisiunii „Codul lui Oreste” (de la B1 TV)
Ancu Dincă (București) – fizician, inventator dispozitive de încărcare și echilibrare energetică și de neutralizare a radiațiilor nocive, modulatorii bio-fito-dinamici
Alexandru Nicolici – predă astrologie și științe ezoterice, director al Editurii Astrolog, a publicat opt manuale de astrologie și cinci cărți de prognoze anuale
Aurelia Haiu (București) – directorul Editurii Armonița, profesor autorizat al sistemului Tao Universal, masaj Chi Nei Tsang, masaj tradițional tailandez și reflexoterapie
Michael Szellner (Arad) – fizician, cadru didactic și director al Liceului Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” din Arad, lector și director al departamentului de cercetare al ANATECOR – Asociația Naționala de Terapii Complementare din România, predă modulele de energetica viului, terapia acustică și teoria câmpurilor cu aplicații terapeutice
Ovidiu Denes (Timișoara) – antrenor de arte marțiale pentru copii, practician de arte marțiale din 1986, centură neagră (4 Dan), antrenor de lot național în cadrul International Karate Association Romania și predă în cadrul clubului Karate Shotokan, Tae Bo, fitness și bodybuilding, ca antrenor personal, instructor atestat în cadrul I.E.F.S., din 1997
Ștefan Cojocnean (Timișoara) – instructor sportiv, multiplu campion mondial în sporturi extreme
Simona Bostan Passau – conf. univ. la Institutul German de Medicină Alternativă Paracelsus din Passau, reprezentant al Centrului Vitalis, Timișoara, specialist în iridologie și medicina complementară
Renate Knop – medic veterinar, cu diplomă și masterat în Psihotronică, obținut la Colegiul Liber de Psihotronică și Parapsihologie din Budapesta, diplomă în terapii naturiste, obținută la București
Leontin Nedelcu (Timișoara) – președintele Asociației maseurilor profesioniști din Banat
Mihail Hotrațiu (București) – președinte al Asociației spirituale Calea Luminii, colaborator al Editurii Sirius Ray
Diana Harja (Timișoara) - make-up artist, cosmetoterapeut Cabinetul Kosmetikos
Nelu Stanciu (Timișoara) – membru Antropozofie (știință spirituală), al Societății de parapsihologie, specialist în agricultura biodinamică
Constantin Dorneanu (Câmpulung Moldovenesc) - astrolog, lector ANATECOR
Petru Bilea (Timișoara) - medic specialist acupunctură, ayurveda, terapii naturiste și complementare
Radu Sarandan (Timișoara) – trainer ARONLP, IANLP, DVNLP - Cabinet homeopatie dr. Sarandan
Carmen Olariu (Timișoara) – Asociația Sahaja Yoga Romania
Andrei Cristian Tătaru (Cluj – Napoca) -  gnostic, rozacruce, buddhist, kabalist, filozof, psiholog - Ordinul Dragonul azuriu, Lebada purpurie și Phoenixul auriu - animale sacre… simboluri ale Vărsătorului…
Crina Veronica Vereș (Cluj – Napoca) – doctor, terapeut de cuplu, familie, copii, consilier în autovindecare și autocontrol, instructor karate do, profesor chimie - fizică, președinte al Asociației Neo Grup Consulting
Teodora Anghel (Timișoara) - conferențiar șef lucrări Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” Timișoara
Doina Claudia Popa (Timișoara) – profesor, traducător, Usui Reiki Ryoho & Seichim Reiki Master Teacher
Alina Vitcovschi (Timișoara) – psiholog, clinician specialist, Centrul de psihodiagnostic
Mariana Alexandru (Timișoara) – prof. Master of Education, astrolog, bioterapeut autorizat, expert radiestezist, instructor Silva Ultramind
Liana Begu (Timișoara) - Asociația de macrobiotică ALSATIMIS Timișoara
Ramona Venturini (Timișoara) – consultații astrologie și tarot, metafizician astrolog, Asociația Geea Life, autoarea cărții „Pelerini la Santiago de Compostela” - jurnalul celor 900 de km perpedes din Pirinei până la Atlantic pe Camino
În fiecare seară, pe scena sălii de la parter (300 locuri) vor avea loc concerte, spectacole ambiental -vizuale, videoproiecții, imagine și sunet
Programul
Joi - 19 noiembrie – în sala de expoziții
11.30 - 12.00 - Gheorghe Iovu – concert de muzică terapeutică
12.00 - 12.10 - Deschiderea oficială
12.10 - 12.25 - Clubul sportiv Qigong Taijiquan – demonstrație de Taijiquan și Qigong
12.30 - 12.45 - Club Stil, antrenor Ovidiu Denes - demonstrații de arte marțiale
12.45 - 12.55 - Vernisaj expoziție pictură – Diana Harja
12.55 - 13.30 - Gheorghe Iovu – Concert de muzică terapeutică
13.00 - 13.55 - Conferință de presă și cocktail pentru mass-media, expozanți, conferențiari și invitați
16.15 - 16.55 - Club Stil, antrenor Ovidiu Denes - demonstrații de arte marțiale
Joi - 19 noiembrie – în sala de conferințe de la parter
15.30 - 16.10 - Ramona Venturini – Legile Kybalionului – tabla de smarald
16.15 - 16.55 - Mihail Hotrațiu – Adevăr sau dogme
17.00 - 17.40 - Mihail Hotrațiu – Exerciții practice de alchimie
17.45 - 18.25 - Ionel Bratu - Tratarea neoplasmului în cromoterapie cu efect în termografie
18.30 - 19.10 - Exersare terapeutica Qigong – tehnici de meditație, relaxare, curățire, aspirare, colectare și cultivare a energiei (exersare susținută de Diana Harja)
Vineri - 20 noiembrie, în sala de expoziții
16.15 - 16.55 - Club Stil, antrenor Ovidiu Denes - demonstrații de arte marțiale
Vineri - 20 noiembrie, în sala de conferințe de la parter
11.00 - 11.40 - Ramona Venturini - Axa Dragonului – Eliberarea din cercul karmic
11.45 - 12.25 -
Renate Knop - Psihotronica - relație materie - spirit
12.30 - 13.10 - Clubul sportiv Qigong Taijiquan - demonstrație de Qigong și Taijiquan
13.15 - 13.55 - Andrei Cristian Tătaru - Principiul Tantric, secrete ale Ordinului Dragon, Lebada, Phoenix – „principiul oglinzii și al horei”
14.00 - 14.40 - Crina Veronica Vereș - Autovindecarea și autocontrolul
14.45 - 16.10 - Simona Bostan – p
roduse 100% naturale Schoenenberger, prezentare și indicații
16.15 - 16.55 - Radu Sarandan – Homeopatia
17.00 - 17.40 - Doina Claudia Popa – Reiki, Chakrele și sănătatea
17.45 - 18.25 - Michael Szellner –
De la criză la fericire
18.30 - 19.10 - Spectacol de muzică indiană la sitar cu Szilamer Farkas - elemente de taiji, arte vizuale și pictură - concept Diana Harja
19.20 - 20.40 – Grupul Mahamantra - Concert Bhajan - muzică de meditație tradițională vedică
Vineri - 20 noiembrie, în sala de conferințe de la etaj
11.00 - 11.40 - Mihail Hotrațiu – Despre clarviziune și culorile aurei
11.45 - 13.10 - Aurelia Haiu - Purificarea și regenerarea măduvei, oaselor, muschilor și organelor interne, folosind tehnici de auto-vindecare din medicina tradițională chineză
13.15 - 13.55 – Exersare terapeutică Qigong – Tehnici de meditație, relaxare, curățire, aspirare, colectare și cultivare a energiei (exersare susținută de Diana Harja)
14.00 - 14.40 - Diana Harja - Importanța curățirii impresiilor (semnalelor) acumulate de-a lungul existențelor
14.45 - 15.25 - Valentina Spătaru - Starea de meditație
15.30 - 16.10 - Linda Wendel - Legea atracției & puterea gândurilor
16.15 - 16.55 - Linda Wendel - Cauzele eșecului și cum le putem evita
17.00 - 17.40 - Radu Sarandan – NLP și succesul
17.45 - 18.25 - Doina Claudia Popa – Reiki, Chakrele și sănătatea – workshop
18.30 - 19.55 - Michael Szellner –
Terapie prin sunet - de la ritm la voce
20.00 - 20.40 - Petru Bilea - Acupunctura, o știință străveche în epoca modernă
Sâmbătă - 21 noiembrie, în sala de expoziții
12.30 - 13.10 - Club Stil, antrenor Ovidiu Denes – demonstrații de arte marțiale 
16.15 - 16.55 - Club Stil, antrenor Ovidiu Denes - demonstrații de arte marțiale
Sâmbătă - 21 noiembrie, în sala de conferințe de la parter
11.00 - 11.40 - Alexandru Nicolici – Spiritualitatea dacică
11.45 - 12.25 - Carmen Olariu – Energia Kundalini
12.30 - 13.10 - Petru Bilea - Capcane în alimentația modernă - precauții pentru alimentația vegetariană și de post
13.15 - 13.55 - Clubul sportiv Qigong Taijiquan - demonstrație de Qigong și Taijiquan
14.00 - 14.40 - Simona Bostan –
Terapia doctorului Schüssler și bolile determinate de deficiența mineralelor în corpul uman
14.45 - 16.10 - Oreste Alexandru Scarlat Teodorescu – Teoria întregului
16.15 - 16.55 - Ancu Dinca – Modulatorii bio-fito-dinamici de tip A și B – o realizare științifică a mileniului III pentru protecția și tratarea organismului uman
17.00 - 18.25 - Cezar Culda - Implicații ale medicinii tradiționale chineze în practica meditației
18.30 - 19.10 - Paul Ionescu – Pelerinajul, o cale pentru regăsirea sufletului - videoproiecție
19.20 - 20.40 - Grupul Indra – Concert de muzică ambientală orientală (sitar, oud, flaut, table și voce)
Sâmbătă - 21 noiembrie, în sala de conferințe de la etaj
11.00 - 11.40 - Teodora Anghel – Nașterea, o poartă către extaz
11.45 - 12.25 - Cristi Albeanu - Prezentarea Asociației Elta Universitate
12.30 - 13.10 - Alexandru Nicolici – Tehnici, metode și aplicații practice pentru o viață spirituală
13.15 - 13.55 - Carmen Olariu, Valentina Spătaru și Mariana Tudoroiu – Realizarea sinelui și tehnici de purificare subtilă
14.00 - 14.40 - Andrei Cristian Tătaru - Principiul Tantric, secrete ale Ordinului Dragon, Lebada, Phoenix – „principiul desertului”
14.45 - 15.25 - Crina Veronica Vereș - demonstrație de eliberare a emoțiilor negative
15.30 - 16.10 - Ștefan Cojocnean - Formula performanței
16.15 - 17.40 - Aurelia Haiu - Exersare terapeutica Qigong - Eliminarea afecțiunilor coloanei vertebrale
17.45 - 18.25 - Mariana Alexandru - M
arile lecții de viață
18.30 - 19.10 - Exersare terapeutică Qigong – tehnici de meditație, relaxare, curățire, aspirare, colectare și cultivare a energiei (exersare susținută de maestrul Cezar Culda)
19.15 - 19.55 - Ramona Venturini - Transformarea interioară prin materie, energie, spirit
20.00 - 20.40 - Nelu Stanciu - Alimentația văzută la nivel ezoteric
Duminică - 22 noiembrie, în sala de expoziții
11.00 - 11.40 - Club Stil, antrenor Ovidiu Denes - demonstrații de arte marțiale
Duminică - 22 noiembrie, în sala de conferințe de la parter
11.00 - 11.40 - Alexandru Nicolici – Noul mod de viață
11.45 - 13.10 - Cezar Culda - Artele marțiale tradiționale chinezești în ziua de azi
13.15 - 13.55 - Clubul sportiv Qigong Taijiquan - demonstrație de Qigong și Taijiquan
14.00 - 14.40 - Ioan și Cornelia Muntean - Elemente de medicină sacră
14.45 - 16.10 - Oreste Alexandru Scarlat Teodorescu – Misiunea României
16.15 - 16.55 - Petru Bilea - Ayurveda, medicina tradițională indiană: cauzele mentale și mecanisme ale îmbolnăvirii, modalități de reechilibrare
17.00 - 17.40 - Ana Orsa - 10 chei ale succesului, autocontrolul, rezistența la aversiune
17.45 - 18.25 - Ramona Venturini – „Pelerinajul la Santiago de Compostela” – transformare și purificare – peste 4.000 de km de mers pe jos – videoproiecție și conferință
18.30 - 19.10 - Gheorghe Iovu și Paul Ionescu – Munții Bucegi, poteci și ipoteze – videoproiecție
19.20 - 20.40 - Gheorghe Iovu – Concert de muzică terapeutică la finalul EzotericFest; lansarea celui de al IX-lea CD – Geneza
Duminică - 22 noiembrie, în sala de conferințe de la etaj
11.00 - 11.40 - Ștefan Graur - Evoluție sau destin
11.45 - 12.25 - Ștefan Graur - Alchimia valorii personale
12.30 - 13.10 - Sanda Ion - Evoluția spirituală la nivel individual și colectiv
13.15 - 13.55 - Liana Begu - Echilibrul în alimentație, sănătate și modul de viață macrobiotic
14.00 - 14.40 - Exersare terapeutică Qigong – tehnici de meditație, relaxare, curățire, aspirare, colectare și cultivare a energiei (exersare susținută de maestrul Cezar Culda)
14.45 - 15.25 - Ioan și Cornelia Muntean - Elemente de medicină sacră – workshop
15.30 - 16.10 - Constantin Dorneanu - Noua energie și blocajele energetice în manifestarea omului
16.15 - 17.40 - Aurelia Haiu - Detoxifierea și energizarea organelor interne - tehnici de auto-vindecare profundă prin masaj abdominal Chi Nei Tsang
17.45 - 18.25 - Ana Orsa - 10 chei ale succesului, autocontrolul, rezistența la aversiune: workshop
18.30 - 19.10 - Nelu Stanciu - Aspectul ezoteric al anului 2012.
(Marcel Doroș)
P.S. Pentru mai multe poze, accesați Galeria foto: EzotericFest Timișoara - ediția a III-a.

Trimite email

Pentru mai multe poze click aici

duminică, 28 noiembrie 2021