Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

„Lumina sfântă a Învierii” (ediția I)

Concursul național de creație literară și artistico-plastică

„Lumina sfântă a Învierii” (ediția I)

Primăvara, când natura renaște, când mugurii zămislesc viață, când iarba inundă pământul, bucuria pascală coboară în sufletele creștinilor. Sărbătoarea Învierii Domnului este bucuria duhovnicească în lumea creștină. Domnul Dumnezeul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos a luminat toate prin învierea Sa. Cerul și pământul s-au îmbrăcat în haină de lumină divină.

„Învierea Domnului este speranța noastră, Înălțarea Domnului este mărirea noastră”, spunea Fericitul Augustin.
Primăvara ne bucurăm cu toții de Sărbătoarea sărbătorilor.
Cu aceste gânduri, am  lăsat copiii să se exprime prin cuvânt și culoare, să-și împlinească gândurile și speranțele, călăuziți de lumina sfântă a Învierii!
Așa după cum a menționat inițiatorul concursului - prof. Aurelia Susan, de la Colegiul Național „Iosif Vulcan”, din Oradea, la competiție au participat cu lucrări copii din 21 de grădinițe și 54 de școli din 17 județe din țară (Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Buzău, Dolj, Gorj, Hunedoara, Iași, Ilfov, Olt, Suceava, Timiș,Teleorman, Vaslui, Vâlcea), cu aproape 450 de lucrări. S-au încheiat 47 de parteneriate de colaborare cu instituții școlare din întreaga țară.
Lucrările au evidențiat potențialul creativ al preșcolarilor și școlarilor mici, au dovedit o excelentă capacitate de exprimare literară și plastică, prin folosirea de tehnici de lucru diverse.
Picturile, desenele, colajele, felicitările, ouăle încondeiate, eseurile și poeziile copiilor au fost expuse pe holurile școlii pentru a putea fi admirate de copii, părinți și cadrele didactice.
  De jurizare s-a ocupat prof. Andreea Kosa, profesor de specialitate din școală, care a apreciat originalitatea, autenticitatea, creativitatea, ingeniozitatea cu care au fost realizate creațiile copiilor. S-au acordat premii tuturor copiilor și diplome de participare cadrelor didactice.
 La final s-a realizat un CD care cuprinde toate lucrările prezentate în cadrul concursului.
 Felicităm pe toți copiii participanți, și cadrele didactice îndrumătoare care au înțeles importanța sărbătorii Paștelui și îi așteptăm și la ediția a II-a, din luna aprilie 2011.
PREMII
GRĂDINIÞE
 a). DESEN-PICTURĂ:
Premiul I – Rusu Dana (Bihor), Chișe Oana (Bihor), Turea Ana-Maria (Vâlcea), Popa Maxilian (Vâlcea), Stătescu Irina (Vâlcea), Olteanu Dragoș (București), Dumitrescu Luca (București), Corbeanu Ștefan (București), Tomuța Denisa (Bihor), Buzaș Diana (Bihor), Nitu Gabriel (București), Ștefan Miruna (București), Moldovanu Ioana (București), Popa Larisa (Bihor), Safta Alexandru (Timiș), Tănăsescu Andrei (București), Rusu Ioana (București), Motea Cătălin (București), Vasile Albert (București), Vald Antonio (București), Oprișor Ana (București)
Premiul II – Șanta Răzvan (Bihor), Baba Paul (Bihor), Dăncăneț Emil (Timiș), Gafton Alexandru (Timiș), Popescu Iulia (Timiș), Buica Alexia (București), Stancu Vlad (București), Haiaș Alexandru (Bihor), Avram Răzvan (Bihor), Sava Lorena (Bihor), Șoptirean Raluca (Bihor), Szucs Daniel (Bihor), Ardelean Daria (Bihor), Oprescu Lucia (București), Bârlădeanu Diana (Bihor), Băluța Dragoș (București), Cojocaru Elena (Vâlcea), Daneș Andra (Vâlcea), Varga Ciprian (Bihor), Novac Lacika (Bihor), Goșnea Valentina Ioana (Teleorman), Moroșanu Elena (Hunedoara)
Premiul III – Bînsorean George (Hunedoara), Barbu Alexandru Ionuț (Olt), Kovacs Roberta (Bihor), Zorila Mihai (Bihor)
 b). COLAJ:
Premiul  I –Cheriu Andreea (Bihor), Boroș Vivien (Bihor), Moraru Andreea (Vaslui), Mălan Oana (Bihor), Ciuta Daria (Bihor)
Premiul  II - Păuc Denis (Vaslui), Nagy Bea (Bihor), Stan Sorana (Bihor), Letai Daria (Bihor), Negruț Alexia (Bihor), Mușet Daria (Bihor), Bara Șerban (Bihor)
Premiul  III – Dindelegan Sebastian (Bihor)
c). FELICITĂRI:
Premiul  I –Mariea Laura Andreea (Olt), Mălan Oana (Bihor), Ciuta Daria (Bihor)
Premiul II – Ionescu Vlăduț (Vâlcea), Baronescu Anamaria Florentina (Olt)
Premiul III – Șandor Adelin (Bihor), Ursachi Denisa (Iași), Breje Darius (Bihor)
ȘCOLI
a). DESEN-PICTURĂ:
Premiul I - Neagoe Alexandra (Buzău), Gulie Elena (Gorj), Brad Bianca (Bihor), Marami Anamaria (Bihor), Popa Florin (Bihor), Mitrașca Luca (Bihor), Drăguș Remus (Satu Mare), Tânțaș Oana (Satu Mare), Gorun Ana Maria (Gorj), Panc Giulia (Bihor), Gigică Andrei Iulian (Ilfov), Pădureanu Roxana (Bacău), Bacter Daian (Bihor), Avram Larisa (Bihor), Hora Carla (Bihor), Turc Daria (Bihor), Iovan Alexandra (Bihor), Moroc Alex (Bihor), Surugiu Elena (Bihor), Lincar Cristian (Bihor), Tămășloniu Lea (Bihor), Perțe Andrada (Bihor), Puia Patricia (Bihor), Bugle Miruna (Bihor), Ardelean Alex (Bihor)
Premiul II –Ganea Antonia (Bihor), Voit Răzvan (Bihor), Cuc Melisa (Bihor),Bogdan Alicia (Bihor), Matasă Ana-Maria (Bacău), Hași Anamaria (Bihor), Stoian Cristina (Brăila), Imbrea Andra (Bacău), Stan Alin Florin (Ilfov), Pitica Diana Maria (Bihor), Vrânceanu Andreea (Bihor), Pater Zsolt (Satu Mare), Păun Andrei Ioan (București), Sabău Paula (Bihor), Ciontea Sergiu (Bihor), Nagy Norbert (Bihor), Boroș Andreea (Bihor), Marki Dănuț (Arad), Ianuș Rebeca (Timiș), Gheju Denis (Timiș), Ciusa Andrada (Timiș), Asăoanu Andreea (Bacău), Burlacu Andreea (Bacău), Bar Patrick (Bihor), Babău Amelita (Bihor), Vlaș Bianca (Bihor), Chiforiec Alexandra (Bihor), Crăciun Amalia (Bihor)
Premiul III – Vigh Andrada (Timiș), Micu Andrei (Timiș), Peia Valentin (Timiș), Fetinca Elena (Bistrița-Năsăud), Lupu Eliza (Suceava), Bondar Giulia (Bihor), Szekely Alexandra (Bihor), Ardelean Alex (Bihor), Florea Maria (București), Oprea Alexandru (Buzău), Rusu Radu Alexandru (Arad), Drăgoțoiu Cătălin (Gorj), Constantin Dana (Teleorman), Spoială Delia Mădălina (Bacău), Heneș Rebeca (Bihor), Pamfiloiu Gianina (Bihor), Tau Laurențiu (Bihor)
b). COLAJ:
Premiul I - Belan Răzvan Mihai (Arad), Miclăuș Alexandra (Bihor), Simuț Carina (Bihor), Teșan Georgiana (Bihor), Rogojan Alex (Bihor), Kun-Kuti Răzvan (Bihor), Petrica Adelina (Bacău), Podaru Cristina (Bacău), Tolontan Larisa (Bacău), Apostol Dragoș (Bacău), Agachi Bianca (Bacău), Gafton Paula (Bacău), Brașoveanu Anda (Neamț), Dumitrache Diana (Neamț), Pădure Beatrice (Neamț), Farkaț Ramona (Timiș), Moș Larisa (Bihor), Funar Artemis (Bihor), Cotuna Carmen (Bihor), Þîrle Naomi (Bihor), Gale Betina (Bihor), Paul Bianca (Bihor), Botiș Mihai (Bihor), Bozîntan Diana (Bihor), Pocșe Sara (Bihor), David Larisa (Bihor), Meșter Emil (Bihor), Șandor Antonia (Bihor), Tăuțan Adela (Bihor), Zaharia Mihaela (Bihor), Rus Andreea (Bihor)
Premiul II –Floruț Cătălina (Bihor), Elleneș Larisa (Bihor), Filimon Sergiu (Bihor), Ghirdan Naomi (Bihor), Tau Tatiana (Bihor), Þicleanu Bianca (Buzău), Anghel Alin Andrei (Buzău), Sitori Alexandru (Bihor), Huzău Aida Denisa (Satu Mare), Morlocan Mihai (Bihor), Bibarț Alexandra (Bihor), Bojin Andreea (Dolj), Borchescu Roxana (Timiș), Vesa Georgia (Bihor), Gîrba Ioana (Bihor), Berchez Teodora (Bihor), Pop David (Bihor), Merje Andra (Bihor), Pop Robert (Bihor), Avram Delia (Bihor), Turcuș Rebeca (Bihor)
Premiul III – Pătcaș Adela (Bihor), Coita Cornel (Bihor), Mincu Ana Maria (Buzău), Sime Antonia (Bihor), Papp Melissa (Satu Mare), Pârvulescu Răzvan (Gorj),
c). FELICITĂRI:
Premiul I - Bibire Ștefan (Bihor)
Premiul II – Ticheriu Florin (Timiș), Bițiș Denisa (Bihor), Hangu Florentina (Buzău), Luca Sebastian (Buzău)
Premiul III – Dincă Bianca (Olt)
d). LITERATURĂ:
Premiul I - Vasile Mădălina (Brăila), Dobre Alexandra (Buzău), Lupu Eliza (Suceava), Guberdreanu Vlad (Neamț), Șerban Rareș (Neamț), Panait Iulia (Buzău), Botan Miruna (Buzău), Geambașu Crina (Buzău)
Premiul II – Neagu Alin (Olt), Enea Andrada (Bacău), Călian Iulia Elena (Bacău), Clim Andrada (Brăila), Sdeorna Alexandra (Bihor), Mir Morar Sebi (Bihor), Toma Ana-Maria (Buzău)
Premiul III – Stoian Cristina (Brăila), Hapenciuc Oana (Suceava), Pădurean Andrei (Bihor), Martin Raul (Arad), Nețoiu Bianca Maria (Dolj), Lihet Ionela (Timiș), Bratu Claudia (Timiș),  Crețu Teona (Neamț), Mohora Denisa (Teleorman), Copaciu Adela (Bihor), Sălăjan Rebeca (Bihor), Lăcătuș Lorenzina (Bihor), Chifor Lavinia (Bihor), Sziki Alexandra (Bihor).
P.S. Pentru mai multe poze, accesați Galeria foto: „Lumina sfântă a Învierii” (ediția I).

Trimite email

Pentru mai multe poze click aici

miercuri, 16 octombrie 2019