Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Clasa a II-a A – o clasă de premianți cu coronițe

Vineri, la C.N. „Iosif Vulcan”

Clasa a II-a A – o clasă de premianți cu coronițe

Vineri (22 iunie 2012), în ultima zi de școală, după orele de curs, la sebarea clasei a II-a A de la Colegiul Național „Iosif Vulcan” din Oradea, toți elevii dnei profesor dr. Maria Donca purtau coronițe pe cap.

În timpul serbării (coronițelor), fiecare avea să-și prezinte (în versuri și cânt) semnificația coroniței pe care o purta (coronița de grâu, coronița din flori de câmp, din flori de tei, de trandafiri, de margarete...). Sebarea, plăcută și „neobișnuită” prin mesajul  ei instructiv-educativ concret, a fost urmată de premierea elevilor.  Răsplătiți cu multe diplome și cărți, fiecare după trudă, finalizare și dramul său de talent, competență și răbdare, fiecare își avea mapa sa, portofoliul burdușit și câte o coroniță pe cap, care, de această dată, purta semnificația victoriei finale; laurii de pe frunțile lor aveau acoperire în premiile naționale, în medaliile cucerite la nenumărate concursuri naționale.
La „Fii InteligenT … la matematică” – 13 elevi: șase elevi – locul I: BORZA Diana Ioana, FLORUÞ Mara Ștefania, LAZA Vanessa, LUNCAN Ștefania, MORCOVESCU Antonia, PENDEA Nicholas; doi elevi locul II: COTRĂU Oana Maria, MIRCEA Darius Ionuț; cinci mențiuni: BOT Raluca Andreea, MERCEA Narcisa Georgiana, MESAROȘ Mihai Alexandru, POPOVICI George Octavian, RĂTAN Luca Răzvan.
La „comunicare.ortografie.ro” – 10 elevi: LUNCAN Ștefania – locul I; cinci elevi – locul III: BORZA Diana Ioana, FLORUÞ Mara Ștefania, LAZA Vanessa, MESAROȘ  Mihai Alexandru, VOICHESCU Daria Nerissa; patru mențiuni: DOROFTEI George Rafael, MORCOVESCU Antonia, POPOVICI George Octavian, TRIPA Alexandru.
La Evaluarea în educație la limba și literatura română – 24 de elevi: locul I - medalie de aur - opt elevi: COTRĂU Oana Maria, FLORUÞ Mara Ștefania, LUNCAN Ștefania, MEȘTER Cătălin Alin, MORCOVESCU Antonia, PANTEA Tania Georgiana și VOICHESCU Daria Nerissa (la etapa din 8 oct. 2011), iar MORCOVESCU Antonia (la etapa din 25 februarie); locul II – medalie de argint: BORZA Diana Ioana(la etapa din 8 octombrie); locul III – medalie de bronz - 10 elevi: BOT Alexandra Maria, BOT Raluca Andreea, FILIMON Paula Elena, LAZA Vanessa, MERCEA Narcisa Georgiana, MOISE Bianca, PENDEA Nicholas (la etapa din 8 oct.), BORZA Diana Ioana (la etapa din 25 febr.), iar MORCOVESCU Antonia și VOICHESCU Daria Nerissa (la etapa din 19 mai); mențiune I - doi elevi: BOT Raluca Andreea și PINTEA Alesia Gabriela; mențiune II - 3 elevi: MEȘTER Cătălin Alin, PENDEA Nicholas și RĂTAN Luca Răzvan (la etapa din 19 mai).
La Evaluarea în educație la matematică – 4 elevi: locul I - medalie de aur: FLORUÞ Mara Ștefania (în 3 martie) și MORCOVESCU Antonia (în 12 mai); locul III – medalie de bronz: COTRĂU Oana Maria (în 15 oct.) și MORCOVESCU Antonia (în 3 martie).
La Cangurașul matematician – 28 elevi (în 17 febr. 2012): excelent  – 13 elevi: PENDEA Nicholas, MORCOVESCU Antonia, LUNCAN Ștefania, PINTEA Alesia, POPOVICI George Octavian, MERCEA Narcisa Georgiana, FLORUÞ Mara Ștefania, MIRCEA Darius Ionuț, PANTEA Tania Georgiana, SAV Anton, BORZA Diana Ioana, BOT Raluca Andreea, SABĂU Horațiu Răzvan; foarte bine – 11 elevi: BOGDAN Andreea, RĂTAN Luca Răzvan, COTRĂU Oana Maria, VOICHESCU Daria Nerissa, FILIMON Paula Elena, TRIPA Alexandru, MESAROȘ Mihai Alexandru, MEȘTER Cătălin Alin, LAZA Vanessa, DOROFTEI George Rafael, MOISE Bianca; bine – 4 elevi: BOT Alexandra, GANEA Patrick Andrei, DERECICHEI Melania Ioana, VEREȘ Georgiana Andreea.
 La Cangurașul în lumea poveștilor – 30 elevi (în 11 mai 2012): excelent – 16 elevi: BORZA Diana Ioana, FLORUÞ Mara Ștefania, RĂTAN Luca Răzvan, POPOVICI George Octavian, MORCOVESCU Antonia, MEȘTER Cătălin Alin, LUNCAN Ștefania, SABĂU Horațiu Răzvan, PENDEA Nicholas, VOICHESCU Daria Nerissa, MESAROȘ Mihai Alexandru, TRIPA Alexandru, PINTEA Alesia Gabriela, MERCEA Narcisa Georgiana, AVRAM Sergiu Denis, MIRCEA Darius Ionuț; foarte bine – 12 elevi: BOT Alexandra Maria, BEREANU Ralph Valentin, PANTEA Tania Georgiana, MOISE Bianca, LAZA Vanessa, BERE Mugurel Sebastian, DOROFTEI George Rafael, SAV Anton, BOT Raluca Andreea, COTRĂU Oana Maria, GANEA Patrick Andrei, FILIMON Paula Elena; bine – doi elevi: BOGDAN Andreea și DERECICHEI Melania Ioana.
TOTAL premii: locul  I – 46 de elevi, locul II – 26, locul III – 23, mențiuni – 14.
Am rămas fără replică! (Maria Donca & Ovidiu Dan)
P.S. Pentru mai multe poze, accesați Galeria foto: Clasa a II-a A – o clasă de premianți cu coronițe. 

Trimite email

Pentru mai multe poze click aici

marţi, 22 octombrie 2019