Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
22 decembrie 2025

SURSE: Daniel David și-a dat demisia din funcția de ministru al Educației și Cercetării / Marilen Pirtea – în pole position pentru a prelua portofoliul


Daniel David și-a dat demisia din funcția de ministru al Educației și Cercetării, potrivit surselor Edupedu.ro.
Rectorul Universității de Vest din Timișoara, Marilen Pirtea, este cotat cu cele mai mari șanse de a prelua portofoliul cel mai dur lovit de măsurile de austeritate aplicate deja prin Legea Bolojan și cu un dosar fierbinte pe masă, și anume controversata programă de limbă română ce readuce cronicarii spre a fi studiați de elevii de 14-15 ani, la clasa a IX-a.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
19 noiembrie 2025

Sindicatul din educație avertizează profesorii:
Nu semnați actele adiționale propuse de școli la contractele de muncă, este o tentativă de diminuare a veniturilor

Sindicatul Independent al Profesorilor Argeș – SIPA „Muntenia” avertizează că școlile, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro. SIPA Muntenia transmite profesorilor, printre altele, să nu semneze actele adiționale propuse și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.
„Conducerile unităților de învățământ, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, fapt ce duce la diminuarea salariului”, se arată în comunicat.

Conform sursei citate, această modificare este ilegală, deoarece decizia ICCJ nr. 7/2021 stabilește că gradația de merit, dirigenția, învățământul simultan / special, indemnizațiile specifice (contabili) sunt majorări ale salariului de bază, iar sporul neuropsihic se calculează la salariul de bază majorat, nu la salariul din grilă.

Sindicatul transmite profesorilor să nu semneze actele adiționale propuse, să nu accepte diminuarea bazei de calcul a sporului neuropsihic și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.

„Orice presiune sau amenințare din partea angajatorilor trebuie comunicată imediat sindicatului”, conform informării SIPA Muntenia.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 noiembrie 2025

Dacă înveți 20 de tipuri de exerciții, poți lua peste 9 la Evaluarea Națională, la Matematică – analiză

Evaluarea Națională continuă să dirijeze învățarea în România, asta arată noile modele de subiecte publicate pentru 2026 de Ministerul Educației și Cercetării. Analiza Edupedu.ro asupra itemilor care construiesc testul arată același tip de șablon cu probleme repetitive și previzibile. Asta deși toți specialiștii și practicienii – de la profesori, la cercetători, până la OCDE – avertizează de ani de zile că Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a în forma actuală întreținută deliberat de Centrul Național de Curriculum și Evaluare și Ministerul Educației și Cercetării menține aceleași rutine care duc elevii doar spre memorare, algoritmi, pregătire pentru notă, nu pentru înțelegere.
Reamintim, Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Examenul se desfășoară, anual, într-o singură sesiune, iar în ultimul an a existat și o sesiune specială. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul să susțină examenul fără taxă, potrivit Ministerului Educației.
O analiză comparativă făcută de Edupedu.ro asupra subiectelor oficiale date la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a între anii 2022–2025, în care am inclus și modelul publicat de minister pe 3 noiembrie pentru EN 2026, arată că fiecare exercițiu din testul propus este o reluare fidelă a unuia anterior. În cinci ani, examenul nu a introdus niciun tip nou de problemă, nicio cerință de gândire, nicio situație aplicată. Practic, cine identifică și rezolvă intensiv aceste câteva tipuri de exerciții poate lua lejer o notă peste 9, potrivit analizei Edupedu.ro.

Școli | Școala din Hotar, comuna Ţețchea

Coborâtori din istorie, din hotare la Hotar

Micii păstrători ai vechilor tradiţii...


Desprinse din negura vremurilor, făcând parte de secole din viaţa ţăranului şi a satului tradiţional românesc, obiceiurile şi tradiţiile populare trăiesc şi azi, în ciuda asaltului nivelator al civilizaţiei contemporane....citeste


 

Școlile din Þețchea și Hotar în competiție

Cupa 1Iunie la fotbal


Ziua copilului este un prilej de a sărbători copilăria, de a oferi sprijin copiilor, de a inspira comunitatea și familia, de a aprecia și iubi copiii și de ce nu, de a-i pregăti pentru un viitor sănătos, fericit și plin de succese....citeste


 

Spectacol-concurs la Școala din Hotar

„E mândră mama mea de mine!”


În tradiția noastră, în prag de primăvară, este o bună ocazie de a sărbători mamele și toate femeile prin cele două zile speciale din calendar, 1 Martie - Ziua Mărțișorului și 8 Martie - Ziua internațională a femeii. ...citeste


 

Concurs și program artistic

Elevii din Hotar și Þețchea au sărbătorit împreună Unirea Principatelor Române


În fiecare an, la 24 ianuarie, celebrăm cu emoție și mândrie mărețul act al Unirii Principatelor Române, eveniment prin care s-a pus temelia statului român modern. Evenimentul a fost marcat și în acest ianuarie geros la Școala cu clasele I-VIII din Hotar, comuna Þețchea....citeste


 

Vineri, la Școala cu clasele I-VIII din Hotar, comuna Þețchea

Mihai Eminescu - Luceafărul poeziei românești


Școala cu clasele I-VIII din Hotar (comuna Þețchea) a fost (vineri, 15 ianuarie 2010) gazda unui concurs de creație literară și plastică, dedicat aniversării a 160 de ani de la nașterea marelui nostru poet național, Mihai Eminescu....citeste


 

La Școala din Hotar, într-o zi frumoasă de toamnă

„Un gospodar oricând își găsește de lucru!”


Am revenit, joi (22 octombrie 2009) la Școala din Hotar, așa după cum am promis în vară domnului director, Dumitru Simuț. În 25 august, la ora vizitei noastre, în curtea școlii se descărcau bolțari pentru garajul microbuzului școlar, iar viceprimarul, dl Aurel Leho, tocmai sosise în curte cu un trailer de lemne......citeste


 

Un raid pe la școlile și grădinițele din comuna Þețchea

„La Hotar, cursurile pot începe chiar mâine!”


Marți (25 august 2009) după orele amiezii, am pornit spre Þețchea, cu gândul de a vedea cum decurg pregătirile pentru începerea noului an școlar în comună....citeste


 

sâmbătă, 17 ianuarie 2026 la 10:25:16 Ora standard a Europei de Est